Menu

FPS Üç Kata Kadar Arttı: NVIDIA Frame Generation ve AMD Fluid Motion Frames Bir Ortada

QuasarZone, kimi oyunlarda hem NVIDIA DLSS Frame Generation hem de AMD Fluid Motion Frames teknolojilerini kullanarak büyük performans artışları elde etti. Üstelik FPS kıymetleri 3 kata kadar arttı. Pekala bu nasıl mümkün? Farklı bir çoklu GPU tahlili …

admin 3 ayönce 0

QuasarZone, kimi oyunlarda hem NVIDIA DLSS Frame Generation hem de AMD Fluid Motion Frames teknolojilerini kullanarak büyük performans artışları elde etti. Üstelik FPS pahaları 3 kata kadar arttı. Pekala bu nasıl mümkün?

Farklı bir çoklu GPU tahlili sayesinde. Bir RTX 4000 serisi ekran kartıyla birlikte DLSS Frame Generation kullanılarak render alınıyor, akabinde öbür bir AMD ekran kartı bu çıktıyı Fluid Motion Frames aracılığıyla daha da fazla kare oluşturmak üzere işliyor. Yani çok sayıda geçersiz kare üretimi için iki ekran kartını eşleştirmek mümkün.

Bu pratik bir formül mi? Açıkçası pek değil. Testleri yapan bireyler sisteme hem RTX 4090 hem de RX 6000 ekran kartı taktı, her ikisinin şoförlerini yükledi ve akabinde birincil ekranı RX 6600’e bağladı. Daha sonra Windows’ta 4090 sürece GPU’su olarak seçildi, bu da RTX 4090 ile DLSS 3 Frame Generation teknolojisinin kullanımına imkan tanıdı. Üretilen içerik RX 6600’e ulaştırılırken AMD Fluid Motion Frames ile birlikte daha da fazla kare üretimi sağlandı.

Cyberpunk 2077 ve Starfield üzere oyunlarda hem DLSS 3 hem de AFMF etkinleştirildiğinde performans artışı yaklaşık 3 kat oldu. Hatta Starfield tarafındaki artış Frame Generation olmadan (oyunda desteklenmiyor) elde edildi. Call of Duty: Çağdaş Warfare III ve Ratchet & Clank: Rift Apart oyunlarında performans yaklaşık iki katına çıktı. Tüm bunlar kulağa yüzeysel olarak katiyetle etkileyici geliyor. Lakin bu tahlil tam olarak problemsiz değil.

Öncelikle, sistemde NVIDIA ve AMD olmak kaydıyla iki ekran kartı gerekiyor. Bu da daha fazla maliyet, daha fazla ısı üretimi ve daha fazla alan kaplanması demek. Daha da kıymetlisi, Frame Generation ve AFMF’nin birleştirilmesi ortalama kare suratında büyük bir artışa neden olsa da %1’lik düşük kare suratı ya çok fazla değişmiyor ya da bir ölçü düşüyor.

İdeal olarak, %1 düşük kare suratı ortalama FPS’ye daha yakındır. Ortalama FPS artarken %1 düşük FPS pahası aşağılardaysa, bu akıcı olmayan ve daha dalgalı bir oyun tecrübesi sağlayabilir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks