Menu

Sony, marifetinize nazaran oyunun zorluğunu ayarlayacak bir özellik peşinde

Sony’nin oyunların zorluğunun oyuncuların marifet seviyesine nazaran gerçek vakitli olarak uyarlanmasını sağlayacak bir patent müracaatında bulunduğu ortaya çıktı.

admin 2 ayönce 0

Eğer sıkı bir oyuncuysanız, kimi oyunlarda en yüksek zorlukta bile basitçe kısmı geçtiğiniz vakitler olmuştur. Haliyle “keşke daha zorlayıcı bir seçenek olsa” diye düşünmüş olmanız da pek doğal. Bunu düşünen yalnızca siz değilsiniz. Sony Interactive Entertainment‘ın da bu mevzu üzerinde düşündüğü açık, çünkü şirket oyunların zorluğunu oynayanların maharetlerine bağlı olarak değiştirebilecek bir özellik için patent müracaatında bulundu.

Bu ayın başlarında yayınlanan ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) web sitesinde paylaşılan patent, bu özelliği “sanal ortamlarda hünere dayalı etkinlikler için uyarlanabilir zorluk kalibrasyonu” olarak isimlendiriyor. Temelinde patent, oyun oynayan bireylerin datalarının toplanması ve daha sonra bu bilgilerin kıymetlendirilerek marifet seviyelerinin belirlenmesine dayanıyor.

Ayrıca patent, bir kişinin maharetinin kelamda “beklenen performans seviyesine” karşılık gelmemesi durumunda, farklı zorluklarla ilgili parametrelerin (hareket suratı, düşman sayısı ve karakterlerin gücü gibi) otomatik olarak ve kademeli olarak ayarlanabileceğini belirtiyor.

İşin farklı yanı, bilgi toplama ve zorluğun ayarlanması yalnızca bir oyunla sonlu kalmayacak üzere görünüyor. Çünkü patent açıklamasında “bazı durumlarda, bir oyunla bağlı bir maharet, diğer bir oyunun muhakkak bir yeteneğine karşılık gelebilir. Örneğin, birinci şahıs nişancı oyununda yeni duruma geçme maharetine sahip bir kişi, bir yarış oyununda süratli koşan bir şahsa muadil olabilir” yazıyor.

Her patentli özellik üzere, bunun da müracaatının yapılmış olmasının özelliğin gelecekte kesin olarak kullanıma sunulacağı manasına gelmediğini belirtmek lazım. Çünkü bu yılın başlarında, oyuncuların makul noktalardan oyuna tekrar başlayıp kaldıkları yerden devam edebildikleri ‘tetik noktaları’ isminde farklı bir Sony patenti daha yayınlanmıştı. Lakin bu da şimdi hayata geçirilmiş bir şey değil.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks