Menu

2016 yılına dönmek isterseniz, yalnızca bu ülkeye seyahat etmeniz kâfi

Dünyanın çabucak her yerinde 2023 yılı bitmek üzereyken, bir ülke var ki hala 2016 yılını yaşıyor. Pekala lakin ortadaki bu 7 yıllık büyük fark nasıl oluşuyor?

admin 3 ayönce 0

Eğer tekrar 2016 yılına dönmek isterseniz, kullanabileceğiniz çok kolay bir yol olduğunu muhtemelen bilmiyorsunuz. Lakin bu yolu takip etmenin tam olarak beklediğiniz sonucu vermeyeceğini de belirtmemiz gerekiyor. Etiyopya’ya seyahat etmek sizi hakikaten vakitte geriye taşımayacak olsa da, ülkenin şu anda 2016 yılını yaşıyor olması hayli enteresan bir durum.

Bugün dünyanın büyük bir kısmının kullandığı takvim olan Gregoryen takvimi her vakit standart takvim değildi. Bu takvimin kabul edilme süreci ve süreç içerisinde ülkelerin 10 ile 13 gün ortasında bir vakit kaybetmesinin öyküsünü buradaki haberimizde okuyabilirsiniz.

Dünyadaki birden fazla ülke artık Gregoryen takvimini kullanıyor olsa da, yılı ölçülebilir devirlere bölmenin başka yollarını kullanan birkaç ülke de var. Örneğin Etiyopya’da 13 aylık bir takvim kullanılıyor. Bu aylar Meskerem, Tikimt, Hidar, Tahsas, Tir, Yakatit, Maggabit, Myazya, Ginbot, Sene, Hamle, Nehasa ve Pagume olarak isimlendiriliyor. Etiyopya takviminde, yıla bağlı olarak 30 gün, 31 gün ve 28 yahut 29 günlük aylardan oluşan karışık bir ay sistemi yerine her biri 30 gün olan 12 ay bulunuyor ve bu ayların akabinde artık yıl olup olmadığına bağlı olarak beş yahut altı gün süren son bir ay geliyor.

Ziyaretçilerin başını daha da karıştıracak bir formda, günün saatleri de birebir sistemi takip etmiyor ve günler, gece yarısı yerine sabah 6:00’da başlayan 12 saatlik iki yarıya bölünüyor.

Etiyopya’nın neden 2016 yılını yaşadığının yanıtı MS 500’e kadar uzanıyor

Gregoryen takvimi üzere Etiyopya takvimi de İsa’nın doğuşunu temel alıyor. Katolik Kilisesi, MS 500’de, İsa’nın doğduğu vakte ait hesaplamalarını değiştirdi, fakat Etiyopya kilisesi bunu yapmadı ve tüm farklara ek olarak bu, Etiyopya yeni yılını Gregoryen takvimine nazaran 11 Eylül’e yerleştiriyor. Afrika’nın hiçbir vakit sömürgeleştirilmemiş tek ülkesi olan Etiyopya, eski hesaplamaları kullanmaya devam ettiğinden ötürü hala 2016 yılında yaşıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks