Menu

2024 yılında gerçekleşecek heyecan verici 4 uzay vazifesi

2024 yılında da insanlığın uzay çalışmaları tam gaz devam edecek. Artık gelin, bu yıl şahit olacağımız 4 heyecan verici uzay misyonuna birlikte göz atalım…

admin 1 ayönce 0

İçindekiler

  1. Peregrine Ay iniş aracı
  2. Artemis II, astronotları Ay’ın etrafında taşıyacak
  3. Europa Clipper
  4. Ay keskin nişancısı

2024 yılında insanlığın Ay’a bir sefer daha adım atması beklenmiyor olsa da, yeni yıl tarihin gidişatını sonsuza kadar değiştirebilecek pek çok farklı uzay misyonuna sahne olacak. Yılın yalnızca birinci yarısında bile pek çok heyecan verici ve argümanlı vazifeyle karşılaşacağız.

Şimdi gelin, 2024 yılında gerçekleşecek 4 kıymetli uzay misyonuna kısaca göz atalım…

Peregrine Ay iniş aracı

2024’ün birinci yarısında göreceğimiz en heyecan verici ve argümanlı misyonlardan biri, Astrobotic’in Peregrine Ay İniş Aracı’nın uydumuza inişi olacak. Birinci olarak 2023’te fırlatılması planlanan misyon, 2024’ün başına ertelendi ve her şey yolunda giderse 8 Ocak’ta fırlatılması planlanıyor.

Peregrine iniş aracı, Apollo programının 50 yıldan fazla bir mühlet evvel sonlandırılmasından bu yana bir uzay aracının Ay’a temas ettiği birinci seferlerden biri olacak. İniş aracı, çeşitli hükümetlerden ve özel kuruluşlardan 20 farklı yük taşıyacak ve Ay yüzeyindeki Gruithuisen Kubbelerini inceleyen birinci araç olacak.

Artemis II, astronotları Ay’ın etrafında taşıyacak

İnsanlık bu yıl tekrar Ay’a adım atmayacak lakin NASA’nın Ay yüzeyine ikonik dönüşündeki bir sonraki uzay vazifesi olan Artemis II, Kasım 2024 üzere erken bir tarihte fırlatılabilir. Şayet planlarda bir aksama yaşanmazsa, Artemis, dört astronotu Ay’ın etrafında taşıyacak ve onları uzayda 10 günlük bir misyonun akabinde Dünya’ya geri getirecek.

Bu, gelecekteki uzay araştırmalarının önünü açmaya yardımcı olacak heyecan verici bir misyon ve şayet ertelenirse gelecekteki Artemis misyonları için de daha fazla gecikmeye yol açacak.

Europa Clipper

Jüpiter’in ayı Europa, uzun vakittir bilim insanlarını meraklandıran cisimlerin başında geliyor. Dünyamızın ayından daha küçük olsa da, buzlu yüzeyinin altında kimi ilgi cazibeli sırlar barındırıyor üzere görünüyor ve NASA, Ekim ayında fırlatılacak olan Europa Clipper ile onu daha derinlemesine keşfetmeyi planlıyor.

Bu, şimdi keşfetmediğimiz gezegenleri ve objeleri araştıran birinci 2024 uzay vazifelerinden biri olacak ve 2030’da Jüpiter’in etrafında yörüngeye girecek. Yani Jüpiter’in buzlu ayı hakkında yeni bilgiler toplayarak Dünya’ya geri göndermesi için bir müddet daha beklememiz gerekecek.

Ay keskin nişancısı

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde göreceğimiz tahminen de en tezli 2024 uzay vazifelerinden biri Japonya’nın “Ay keskin nişancısı” olacak. Bu misyonun “keskin nişancı” olarak isimlendirilmesinin sebebi, uzay aracının gaye iniş alanının 100 metre yakınına inmek üzere tasarlanmış olması ve bunu başarmanın nitekim sıkıntı olması.

Geçmişte Ay’a indiğimiz vakitlere karşın, makul bir alana iniş yapmak son derece zordur. Uzay araçlarının inmeden evvel yavaşlaması ve Ay’ın etrafında dönmeye başlamasının gerekmesi, yere inecekleri noktayı tam olarak denetim etmeyi zorlaştırır. Lakin JAXA’nın SLIM akıllı iniş aracı bunların hepsini değiştirebilir.

Elbette, 2024 yılındaki heyecan verici uzay vazifeleri bunlarla sonlu değil. Örneğin NASA’nın Mavi (Blue) ve Altın (Gold) olarak isimlendirilen uyduları Mars’ın atmosferini inceleyerek ona ne olduğunu çözmeye çalışacak ve birinci kez Venüs’e özel olarak bir vazife gönderilecek.

Bunların yanı sıra, James Webb uzay teleskobu için de çeşitli ikonik vazifeler planlandı ve uzay teleskopu evrenimizin geçmişi hakkında daha fazla bilgi sunmaya devam edecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks