Menu

5 Milyar Dolarlık Google Chrome Kapalı Pencere Modu Davası Yakında Sonuçlanabilir

2020 yılında Google, Zımnî Pencere modunda gezinirken kullanıcı datalarını topladığı savıyla milyar dolarlık bir davayla karşı karşıya kalmıştı. ABD’de ikamet eden William Byatt, Chasom Brown ve Maria Nguyen tarafından açılan dava, Google’ın bu …

admin 2 ayönce 0

2020 yılında Google, Saklı Pencere modunda gezinirken kullanıcı datalarını topladığı teziyle milyar dolarlık bir davayla karşı karşıya kalmıştı. ABD’de ikamet eden William Byatt, Chasom Brown ve Maria Nguyen tarafından açılan dava, Google’ın bu modda gezinirken kullanıcı datalarını topladığı argümanının telefon dinleme maddelerini ihlal ettiği istikametindeki tasaları vurguluyordu.

Konu daha sonra Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki ABD mahkemesine taşındı ve Google 5 milyar dolar ödemekten kaçınmak için davasını savunmak üzere çeşitli teşebbüslerde bulundu. Örneğin, 2021 yılında Google, kullanıcıları tarama datalarının kullanıcının ziyaret ettiği rastgele bir web sitesi tarafından hala görülebileceği konusunda bilgilendirdiğini açıklamaya çalıştı. Ağustos 2023’te ise Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, bir kullanıcı bu moda geçtiğinde Google tarafından sağlanan bilgilerin dataların toplanıp toplanmayacağını netleştirmediği için davanın devam etmesini sağladı. Ek olarak, Google’ın saklılık siyasetini kullanıcılarla paylaşmasına karşın Bâtın moddan bahsetmediğinin de altını çizildi.

Son olarak Ars Technica, 26 Aralık 2023’te yapılan bir müracaatta Google’ın davayı çözmeyi kabul ettiğinin öne sürüldüğünü bildirdi. Resmi müracaatta, ilgili tarafların şu anda yasal sorunu çözecek kesin bir mutabakat üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Taraflara mutabakatın imzalanması için 30 gün müddet tanınırken, 30 gün sonra da muahedenin mahkemeye sunulacağı belirtiliyor.

Son müracaat şunları ekliyor:

“Yargı kaynaklarının gereksiz yere israf edilmesini önlemek ve tarafların uğraşlarını büsbütün uzlaşmayı sonuçlandırmaya odaklamalarına müsaade vermek için, taraflar ortaklaşa ve saygılı bir halde mahkemenin bu davayı bütünüyle durdurmasını ve duruşma tarihini iptal etmesini talep etmektedir. Taraflar mahkemeye bu bahse gösterdiği ilgi için teşekkür eder.”

Bu durumda mahkemenin sonuncu kararı Şubat 2024 civarında vereceği düşünülüyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks