Menu

800 ton Lityum-İyon pil taşıyan gemi, facianın eşiğinden döndü

800 ton Lityum-İyon pil taşıyan gemide çıkan yangının büyük bir faciaya dönüşmesi, son anda mürettebatın gayretleri ile önlendi.

admin 2 ayönce 1

ABD Kıyı Güvenlik (USCG) yetkileri, kimileri alev alan yaklaşık 800 ton Lityum-İyon pil taşıyan bir geminin, mürettebatının durumu başarılı bir formda denetim etmesinin akabinde büyük bir faciadan kurtulduğunu bildirdi.

Hikaye, Genius Star XI gemisinin 17 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek üzere Güney Kore’den denize çıkmasıyla başlıyor. Maritime News’in bildirdiğine nazaran gemi, Noel Günü (25 Aralık) pillerden kimilerinin alev almasıyla önemli bir sorunla karşılaştı. Gemi mürettebatının yangını söndürmek için karbondioksit kullandığı lakin yangının denetim altına alınmadan evvel biraz yayıldığını bildirildi.

Bu cins piller alev aldığında termal kaçak oluşma riski bulunur ve çok fazla ısı, ateş ve makûs duman ortaya çıkabilir. 800 ton Li-İyon taşıyan ve tamamı şiddetle alev alan bir geminin pek yeterli bir durum yaratmayacağı rahatlıkla söylenebilir.

ABD Kıyı Güvenlik yetkilileri, ayın 28’inde gemiden “kontrol altına alınmış fakat devam eden” bir yangın raporu aldı. İki gün sonra Kıyı Güvenlik, geminin durumuna ait ön değerlendirmede “geminin stabil olduğu ve kargo ambarlarında rastgele bir ısı belirtisi olmadığı” sonucuna varıldığını bildirdi.

Ancak yeni yıl arifesinde yetkililer, Genius Star XI’in seyahatine devam etmeye hazır olduğundan hala emin değildi. USCG, etkilenen kargo ambarındaki atmosferin yanıcı olmadığını, bu durumun acil bir yangın riski olmadığını lakin ambarın mühürlü kaldığını bildirdi.

Geminin Alaska’daki Broad Bay yakınına demirlemesi söylendi ve ziyan veremeyeceği bir yere çekilmesi gerekmesi durumunda acil durum çekme tesisleri hazır bulunduruldu.

Genius Star XI’deki yangının nedeni üzere, pillerin kullanım gayesi da şimdilik bilinmiyor. Li-İyon pillerin ezilmeleri, delinmeleri yahut öteki bir formda hasar görmeleri durumunda alev alabileceği göz önüne alındığında, fırtınada savrulan bir gemide bu tıp bir kazanın yaşanması çok kolay olabilir. Güzel yapılmamış Lityum-İyon piller de katot ile anot ortasındaki ayırıcıların arızalanması durumunda tabiatıyla alev alabilir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks