Menu

ABD’de yaşayanların birçoklarının tadını bile bilmediği meyve: Frenk üzümü ve değişik kıssası

Avrupa’da çabucak herkesin yakından tanıdığı frenk üzümü, neden ABD’de birden fazla insan tarafından bilinmiyor? Frenk üzümünün ABD’de başına gelen “talihsiz” kıssaya göz atıyoruz.

admin 2 ayönce 0

İlginç bir formda, pek çok Amerikalı frenk üzümü lezzetini hiç tatmadı. Frenk üzümü (Ribes nigrum), Kuzey Avrupa ve Asya’ya has yaprak döken çalılar üzerinde yetişen küçük mor meyvelerdir. C vitamini açısından zengindir ve güçlü tadı, çiğ olarak yenildiğinde yahut pişirildiğinde de tıpkı derecede lezzetlidir. Günümüzde pek çok Avrupa mutfağının vazgeçilmezi olan frenk üzümü, reçellerden alkollü içeceklere kadar birçok farklı eser çeşidi ile market raflarında yerini alır.

Frenk üzümü, tıpkı vakitte şekerleme ve içecekler için varsayılan “mor” aromadır, bu nedenle birçok Avrupalı turist ABD’de birinci şekerleme paketlerini yahut mor içeceklerini açtıklarında baş karışıklığı yaşarlar.

Frenk üzümü bitkileri ABD’ye mahsus olmasa da, bir vakitler bilhassa New York Eyaleti’ndeki meyve çiftçilerinin favorisiydi. 19. yüzyılın sonlarında yaklaşık 3.000 hektar alanın siyah frenk üzümü ve onunla yakından bağlı beyaz frenk üzümü ve bektaşi üzümü ekimine ayrıldığı kestirim ediliyor.

Kereste sanayisi ve frenk üzümü

Ancak, ABD kereste sanayisi için gerekli olan çok kıymetli çam ormanlarına bir mantarın saldırmaya başlamasıyla bir arada büyük bir sorun ortaya çıktı ve suçlu olarak Ribes çalıları gösterildi.

Beyaz çam kabarcıklı pas, Cronartium ribicola mantarından kaynaklanır ve bu, çam ağaçları için makus bir haberdir. Mantarın, hayat döngüsünü tamamlamak için hem frenk üzümü ya da bektaşi üzümü çalılarına hem de çam ağacına bulaşması gerekir, bu nedenle bahçıvanların bu bitkilerin yakın etrafta yetiştirilmesi konusunda endişelenmesi mantıklı görülebilir.

Ağaç bölümünün çalışanlarının geçim kaynaklarını muhafazaya yönelik davetlerinin teşvik ettiği federal hükümet, kararlı bir biçimde aksiyona geçti ve 1900’lü yılların başında Tarım Bakanlığı, 1912 tarihli Bitki Karantina Yasası kapsamında kendisine verilen yetkilerle, frenk üzümü ve gibisi bitkilerin yetiştirilmesini yasaklamaya başladı.

Kesin bir tarih belirlemek sıkıntı lakin birçok kaynak, büyük frenk üzümü yasağının başladığı yıl olarak 1911’i gösteriyor. Bildiğimiz şey, 1920’li ve 30’lu yıllardan kalma birçok hükümet evrakının, kabarcıklı pasın yayılmasını denetim altına alma eforlarından ve yasaklardan bahsettiği ve bilim insanlarının tıpkı vakitte bitkileri yok etmenin yollarını araştırdıkları.

20. yüzyılın ortalarında hastalığa güçlü çeşitlerin geliştirilmeye başlanmasıyla frenk üzümü sevenler için işler uyguna gitmeye başladı. Fakat çam ağaçlarına yönelik tehditle ilgili kaygılar o vakte kadar insanların hafızasında uzun bir müddettir yerleşmişti ve ayrıyeten birçok tüketicinin siyah frenk üzümünü tatmadığı ve bu nedenle yine piyasaya sürülmesi için büyük bir talepte bulunmadığı da diğer bir gerçekti. 1966’da hükümet birtakım eyaletlerin yasağı kaldırmasına müsaade verdi, lakin genel manada ilerleme yavaş bir formda gerçekleşiyordu.

Günümüzde siyah frenk üzümü eserleri ABD pazarına giriyor, bu yüzden onları bulmak imkansız değil. Lakin okyanusun iki tarafında bazen birebir ada bile sahip olabilen mor eserlerin tatlarının farklı olmasının sebebi 100 yılı aşkın bir müddet evvel yürürlüğe konulan bir yasakta yatıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks