Menu

AB’de iOS Dışarıdan Uygulama Yükleme Takviyesi 2024 Başında Gelebilir

Power On bülteninde yazan Mark Gurman’a nazaran, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olan iPhone kullanıcıları 2024 yılının birinci yarısından itibaren Apple App Store dışındaki kaynaklardan iOS aygıtlarına dışarıdan uygulama indirip yükleyebilecek. Bu değişiklik …

admin 3 haftaönce 0

Power On bülteninde yazan Mark Gurman’a nazaran, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olan iPhone kullanıcıları 2024 yılının birinci yarısından itibaren Apple App Store dışındaki kaynaklardan iOS aygıtlarına dışarıdan uygulama indirip yükleyebilecek. Bu değişiklik, AB tarafından yayınlanan ve 1 Kasım 2022’de yürürlüğe giren yeni Dijital Piyasalar Yasası (DMA)’na ahenk sağlamak hedefiyle yapılıyor. Buna dair birinci sinyaller ise iOS 17.2 beta kodunda dikkat çekmişti.

Dışarıdan uygulama yükleme takviyesi ile kullanıcılar, PC yahut Mac’te olduğu üzere direkt bir web sitesinden, geliştiriciden yahut Amazon Appstore üzere üçüncü taraf bir uygulama mağazasından indirilen uygulamaları aygıtlarına yükleyebilecek.

Apple, 2021 yılında App Store üzerinde sahip olduğu denetimin neden güzel bir şey olduğunu detaylarıyla anlatan “Milyonlarca Uygulama için Emniyetli Bir Ekosistem Oluşturmak” başlıklı bir doküman yayınlamıştı. Şirket bu dokümanda üçüncü taraf uygulama mağazalarının ve dışarıdan yüklemenin bir güvenlik riski olduğunun altını çizmişti.

AB’nin maddesine ahenk için son tarih 6 Mart 2024 olduğundan Apple’ın değişiklikleri bu tarihten evvel yapması bekleniyor. Microsoft, üçüncü taraf uygulama mağazası entegrasyonuna müsaade vermek için Windows 11’de zati değişiklikler yaptı. Android ise aslında baştan beri dışarıdan yüklemeyi destekledi.

Apple’ın dışarıdan uygulama yükleme sürecini nasıl yöneteceği tam olarak bilinmiyor lakin bunu getirecek güncelleme “yüksek seviyede denetimli bir sistem” içerecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks