Menu

Akaryakıt bozulur mu? Araç deposunda kalan akaryakıtın son kullanım tarihi var mı?

Aracınızın deposuna doldurduğunuz akaryakıt, vakitle bozulur mu? Akaryakıtın bir son kullanım tarihi var mıdır? İşte bu soruların yanıtları…

admin 2 ayönce 0

Petrolün Dünya’daki “yaşamına” yaklaşık 360 milyon yıl evvel başladığı söylenebilir. Arabaların ölmüş dinozorlardan güç aldığı imgesi tanınan olsa da, aslında daha da eski olan alg ve planktonlardan oluşur. Ancak petrolün akaryakıta dönüşme süreci farklı bir öyküdür. Peki lakin akaryakıtın bir son kullanma tarihi var mı? Akaryakıt, durduğu yerde bozulur mu?

The Last of Us yahut Mad Max üzere pek çok kıyamet sonrası kurgu dünyalarda yıllar boyunca ve hatta on yıllar boyunca beklemesine karşın akaryakıtın kullanılabilir olduğunu görüyoruz. Lakin gerçekte durum biraz daha farklı. Kısa bir mühlet evvel Popular Mechanics üzerinde bir makale yazan Matt Crisara, akaryakıtın bir raf ömrü olduğunu belirterek, yanlışsız depolama ile ömrü uzatılabilse de, aracınızın deposunda kullanılmadan bırakıldığında dört hafta kadar kısa bir müddette bozulabileceğini söylüyor.

Benzinin bozulabileceği farklı yolları anlamak için, öncelikle tam olarak ne olduğuna bakmakta yarar var.

Benzin bozulur mu?

Araçların yakıt deposuna koyulan akaryakıt, Dünya’nın derinliklerinden çıkartılan ham petrolden çok farklı bir eserdir. En temel yapı taşları birebir olsa da, petrolün akaryakıt olarak istasyonlara ulaşma sürecinde pek çok farklı süreç gerçekleştirilir. Öncelikle bir damıtılma ve rafine edilme sürecinden geçen petrol, kükürt üzere pek çok farklı yabancı unsurdan temizlenir ve bileşenlerine ayrılır. Daha sonra da etanol ve pas önleyici unsurlar üzere araç performansını geliştirmek için planlanan birtakım hususlar eklenir.

Benzinin beklediğinde bozulmasına sebep olanlar da bu ek unsurlardan bazılarıdır. Yüksek oktan kıymeti ve karbon izini azaltma tesirleri sebebiyle akaryakıta eklenen etanol, tıpkı vakitte hidrofilik olduğu (su ile birleşmeyi sevdiği) için aracınızda sorun yaratabilir. Etanol, havadaki su baharını toplayarak akaryakıta karışmasına sebep olabilir. Bu da, iddia edebileceğiniz üzere, aracınız ve motorunuz için katiyen âlâ bir şey değildir.

Bir öbür ek olan olefinler de havadaki oksijenle etkileşime girerek, aracınızın motorunu tıkayabilecek sakız kıvamlı, katı bir unsur oluşturmaya başlar. Ayrıyeten, akaryakıtın petrol içindeki en hafif hidrokarbon moleküllerinden üretilmesinden ötürü, bir müddet sonra bu moleküller buharlaşmaya başlar ve bunun sonucunda beklediğiniz üzere bir performans göremezsiniz. Yakıt şirketleri, bu duruma karşı bir tahlil olarak yaz ve kış mevsimlerinde akaryakıt içerisindeki hidrokarbon molekülü oranını farklı olacak formda düzenler.

Kısacası akaryakıt, inançlı depolama şartlarından çıkartıldığı an bozulmaya başlar. Bir tahlil yapmadan tam olarak bozulma mühletinin ne olacağını belirlemek güç olsa da, bir aracın deposunda uzun bir mühlet bekledikten sonra istediğiniz performansı göstermeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks