Menu

Akıllı Aygıtları Teminat Altına Almanın 10 Yolu

Riskler neler?

admin 2 ayönce 0

Hepimiz akıllı aygıtların yaygın kullanıcılarıyız. Avrupalıların yarısından fazlası bugün internete bağlı bir TV kullanıyor, dörtte biri (%26) akıllı saat ve başka giyilebilir aygıtları kullanıyor ve beşte biri (%20) internete bağlı oyun aygıtlarının hayranı.

Yeni bir aygıtın paketini açmak büyük bir gülümseme yaratabilir lakin aygıt ve içindeki bilgiler düzgün bir halde garanti altına alınmazsa işlerin süratle aksine dönme mümkünlüğü var.

Maruz kaldığınız risk seviyesi, yeni yılda aldığınız aygıtın cinsine bağlı olarak değişir. Lakin çevrimiçi hesaplarınızı, şahsî ve finansal datalarınızı tehlikeye atabilecek birtakım yaygın ve genel problemler olduğunu da unutmayın:

 • Ürün, yamalanmamış aygıt yazılımı içerirse bu, bilgisayar korsanlarının çeşitli gayelere ulaşmak için ataklardaki güvenlik açıklarından yararlanmasını sağlayabilir.
 • Ürünün varsayılan fabrika parolasını kestirim etmek ya da kırmak kolaydır. Eser, kullanıcının parolayı çabucak güncellemesini talep etmez. Bu durum, saldırganların nispeten az bir uğraşla eseri uzaktan ele geçirmesine imkan sağlayabilir.
 • Varsayılan olarak iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) faal değildir, bu da bilgisayar korsanlarının aygıtı ele geçirmesini kolaylaştırabilir.
 • Cihaz kilidi şimdi aktif değilken aygıtın kaybolması yahut çalınması durumunda risk oluşturabilir.
 • Gizlilik ayarlarının kutudan çıktığı haliyle gereğince inançlı olmaması, şahsî bilgilerinizi reklamcılarla yahut potansiyel makus niyetli varlıklarla çok paylaşmanıza yol açabilir. Bu durum bilhassa çocuklar için bir oyuncak kelam hususuysa tasa vericidir.
 • Video ve ses kayıtları üzere muhakkak ayarlar varsayılan olarak aktifleştirilir ve çocuğunuzun kapalılığını riske atabilir.
 • Hesap oluşturma ve oturum açma sürecinde şifreleme yoktur, bu da kullanıcı isimlerini ve parolaları açığa çıkarabilir.
 • Cihaz eşleştirmesi (yani öteki bir akıllı oyuncak yahut uygulama ile) kimlik doğrulama gerekmeden Bluetooth üzerinden yapılabilir. Bu, menzil içindeki rastgele birinin oyuncağa bağlanarak rahatsız edici yahut üzücü içerik yayımlamasına yahut çocuğunuza manipülatif bildiriler göndermesine imkan sağlayabilir.
 • Cihaz coğrafik pozisyonu otomatik olarak paylaşarak ailenizi potansiyel olarak fizikî tehlikeye yahut hırsızlık riskine sokabilir.
 • Cihazda rastgele bir güvenlik yazılımı bulunmuyorsa bu da data çalabilecek yahut aygıtı kilitleyebilecek internet kaynaklı tehditlere daha açık olduğu manasına gelir.

Kötü niyetli bilgisayar korsanları, zayıf satıcı dizaynından ve en güzel güvenlik uygulamalarına gösterilen sonlu ilgiden yararlanarak aygıtlarınızı ele geçirmek ve üzerlerinde depolanan bilgilere erişmek için bir dizi atak gerçekleştirebilir. Bu, çevrimiçi bankacılık süreçlerinize müdahale ve hesaplarınızdan kimilerine erişimi de içerebilir.  Aygıtın kendisi uzaktan denetim edilebilir ve DDoS, tıklama sahtekarlığı ve kimlik avı kampanyaları dahil olmak üzere diğerlerine akınlar başlatmak üzere tasarlanmış, güvenliği ihlal edilmiş aygıtlardan oluşan bir botnet’e dahil edilebilir. Tehdit aktörleri ayrıyeten aygıtınızı fidye yazılımıyla kilitlemek ve yine erişim sağlamanız için bir fiyat talep etmek isteyebilir. Ya da aygıt ekranını reklamlarla doldurarak neredeyse kullanılamaz hale getiren reklam yazılımları indirebilirler. Bu ortada, hudutlu kapalılık muhafazaları, siz yahut aileniz hakkındaki bilgilerin reklamcılar ve başka taraflarla paylaşılmasına yol açabilir

 1. Varsayılanlardan kurtulun ve bunun yerine her aygıtı suram sırasında güçlü, uzun ve eşsiz bir parola ile garanti altına alın.
 2. Seçenek olan her yerde, daha fazla oturum açma güvenliği için 2FA’yı açın.
 3. Cihazınıza uygulama indirirken sadece yasal uygulama mağazalarını ziyaret edin.
 4. Cihazları asla jailbreak yapmayın zira bu onları bir dizi güvenlik riskine maruz bırakabilir.
 5. Tüm yazılım ve işletim sistemlerinin yeni ve en son sürümde olduğundan emin olun. Ve mümkünse otomatik güncellemeleri açın.
 6. Diğer aygıtlarla yetkisiz eşleştirmeyi önlemek için aygıt ayarlarını değiştirin.
 7. Varsa uzaktan idaresi ve Kozmik Tak ve Çalıştır’ı (UPnP) devre dışı bırakın ve aygıtın kayıtlı olduğundan ve güncellemeleri aldığından emin olun.
 8. Fidye yazılımı yahut başka tehditlere karşı cihazlarınızdaki dataları yedekleyin.
 9. Saldırganların en hassas bilgilerinize ulaşamaması için tüm akıllı konut aygıtlarını farklı bir Wi-Fi ağında tutun.
 10. Mümkün olan her aygıta saygın bir satıcıdan güvenlik yazılımı yükleyin.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks