Menu

Amazon da Android’i terk ediyor!

Çinli teknoloji şirketlerinin Android’i HarmonyOS ile değiştirmesinin akabinde artık de Amazon emsal bir atılım yapıyor.

admin 3 haftaönce 0

Amazon, rekabetçi teknoloji piyasasında stratejik bir atılım yaparak, üçüncü jenerasyon Echo Show 5 akıllı hoparlöründe kendi geliştirdiği Vega OS işletim sistemini sessizce tanıttı. Huawei ve Vivo‘nun Çin’de HarmonyOS ve BlueOS sistemlerini piyasaya sürmesinin akabinde, Amazon, Vega OS’un özellikleri ve yararları hakkında resmi bir açıklama yapmaktan kaçınarak, işletim sistemini bâtın tuttu.

Vega OS: Amazon’un Echo Show 5 ile Yeni İstikameti, Android’ten Uzaklaşma Vega OS sürüm 1.1, en son Echo Show 5 modelinde sessizce yerini aldı ve Amazon’un ekranlı aygıtlarında yaygın olarak bulunan Fire OS arayüzüne epey benziyor. Lakin, Vega OS’un Android uygulamalarını desteklememesi, Fire OS ile ortasındaki besbelli bir fark.

Mayıs 2023’te piyasaya sürülen üçüncü jenerasyon Echo Show 5, evvelki modele kıyasla hoparlörler, mikrofonlar ve ekran üzere kıymetli alanlarda gelişmeler sunuyor. Lakin Amazon, bu akıllı hoparlörde Vega OS’u ön yüklü olarak sunmaya yeni sevkiyatlarla başladı.

Amazon da Android’i terk ediyor!

Amazon’un Vega OS‘a geçişi, Android tabanlı Fire OS’a olan bağımlılığından değerli bir sapma işaret ediyor. Fire OS, Android 9 üzerine kurulmuştu. Bu stratejik atılım, Amazon’a donanım ve yazılım entegrasyonunda daha fazla esneklik sağlayarak, potansiyel olarak daha yüksek karlara yol açıyor. Linux tabanlı Vega OS’un geliştirilmesi, Amazon’un akıllı ekranlardan Fire TV’ye kadar uzanan aygıtları üzerinde daha fazla denetim elde etme amacını gösteriyor.

Vega OS‘a geçiş, reklam gelirleri ve yazılım güncellemeleri açısından da tesirli olabilir, zira Amazon bu alanlarda daha fazla denetim sahibi olacak. Lakin, kullanıcılar ortasında, yan yükleme üzere güç kullanıcı özelliklerinin kaybı konusunda birtakım telaşlar var. Ayrıyeten, yeni bir işletim sistemi tanıtımı, geliştiricilerin Vega OS için özel olarak yeni uygulama sürümleri oluşturması gerektiği manasına geliyor. Dünya genelinde 200 milyondan fazla satan Amazon aygıtlarının popülaritesi, geliştiricileri bu yeni platforma ahenk sağlamaya teşvik edecektir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks