Menu

Android telefonlar, sarsıntı olacağını saniyeler evvel nasıl anladı?

Bugün yaşanan zelzele şimdi ülkemizi sarsmadan birkaç saniye evvel, Android telefon sahipleri sarsıntı olacağına dair bir ikaz iletisi aldı. Pekala Android telefonlar, zelzele olacağını saniyeler evvel nasıl anladı?

admin 3 ayönce 0

Bugün meydana gelen ve pek çok kentimizde de hissedilen zelzeleler şimdi yeryüzünü sallamadan 10 saniye kadar evvel, birçok Android sahibi, iddiası 5.7 şiddetinde bir zelzele olabileceğine dair bir ikaz bildirimi aldı. Pek çok kişi buna şaşırsa da, aslında bir müddettir Google’ın yapmak istediği buydu; yani insanları sarsıntı olmadan evvel uyarabilmek. Ve şirket, bu amacında başarılı olmuş üzere görünüyor.

Google Android Sarsıntı İkaz Sistemi Nedir?

2020 yılında Google, Kaliforniya’da yaşayan ve Android telefon sahibi olan bireylere sarsıntı ikazları gönderecek bir sistem geliştirmek için Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ve Kaliforniya Valiliği Acil Durum Hizmetleri Ofisi (Cal OES) ile işbirliği yapmıştı. ShakeAlert tarafından desteklenen ihtar sistemi, Android telefonların küçük sismometreler olmasını, sarsıntıları tespit etmesini ve insanlara şok dalgaları başlamadan evvel eğilip saklanmaları için birkaç saniyelik bir mühlet vermesini sağlıyor.

Google’ın sarsıntı ikaz sisteminin başarılı olduğu, Türkiye’deki Android kullanıcılarının rastgele bir sarsıntı hissetmeden beş ila 10 saniye evvel bildirim aldıklarını bildirmeleriyle kanıtlanmış oldu.

Deprem anında vakit kazandırma hedefi

Bir mühlet evvel Android Sarsıntı İkaz Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı şuuruyla kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Google Eser Yöneticisi Boone Spooner, geliştirilen sistemle ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: “Android Zelzele İkaz Sistemi, bugün bilhassa faal zelzele bölgelerinde yaşayanlar için epey değerli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android sarsıntı ikazlarının ABD dışında kullanıma sunulduğu birinci ülkeler ortasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir sarsıntının meydana getirdiği titreşimi ve suratını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun birçoklarında bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli ikazları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza zelzele anında vakit kazandırmayı hedefliyoruz. Zira biliyoruz ki sarsıntı anında kazanılan birkaç saniye, gerçek pozisyon almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor.”

Android Sarsıntı İhtar Sistemi nasıl çalışıyor?

Doğal afetleri tespit etmek ve acil durumlara süratle karşılık vermek üzere gerekli altyapının kurulması ve güncellenmesi için kıymetli bir kaynak ayırmak gerekiyor. Google bu mevzuda dünya çapındaki ölçeğinin de yardımıyla Android Zelzele İkaz Sistemi’ni geliştirerek, zelzeleleri algılayıp Android kullanıcılarına ihtar gönderen fiyatsız ve katma kıymetli bir hizmet sağladı. Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken yahut büsbütün hareketsizken küçük bir sismometreye dönüşerek zelzelesi algılayabiliyor ve kullanıcılara ikaz gönderebiliyor. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki zelzeleler için zelzelenin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tıp ihtar gönderiyor. Android Zelzele İhtar Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; aygıt pozisyonu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken sarsıntı ikazları almak istemeyen kullanıcılar, aygıt ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

Android Sarsıntı İhtar Sistemi bildirimleri nasıl açılır?

  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
  • “Güvenlik ve acil durum” seçeneğine dokunun.
  • Oradan, “Deprem uyarıları” seçeneğini seçin.

Bu ortada aygıtınızda bu özelliğin muhtemelen etkin halde olduğunu da görebilirsiniz. Şayet dilerseniz, tıpkı formda bildirimleri kapatma talihiniz da var.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks