Menu

Apple, iPhone’unuzu meraklı gözlerden koruyacak “omuz sörfü koruması” üzerinde çalışıyor

Apple, saklılık odaklı iki yeni patentle ekranlarınızı yabancı gözlerden korumanıza yardımcı olacak tedbirler almanın peşinde. Şayet patentte bahsedilenler gerçekleştirilebilirse, “omuz sörfü” ismi verilen bu durumu ortadan kaldırabilir.

admin 3 ayönce 0

Omuz sörfü“, siz PIN yahut parola üzere hassas bilgileri girerken, düzgün niyetli olmayan birinin telefonunuza yandan, size “çaktırmadan” bakması manasına geliyor. Bu büyük bir sorun ve Apple bunun iPhone’larda gerçekleşme riskini azaltmak istiyor.

AppleInsider’ın haberine nazaran, Apple kısa mühlet evvel bu sıkıntıyla başa çıkabilmek için iki yeni patent müracaatında bulundu. Bunlardan birincisi, telefon ekranındaki alt katmanlardan biri olacak halde “ışığı engelleyen bir katman” içeren ve yalnızca direkt ekrana baktığınızda ekrandan gelen ışığı görebilmenizi sağlayan bir zımnilik sineması üzerine.

İkincisi ise “ayarlanabilir görüş açısına sahip ekranlar.” Bu, kullanıcıların gerektiğinde ekranın görüş açısını anında değiştirebileceklerini öne sürüyor. Diğer bir deyişle, ne yaptığınıza oburlarının bakmasını istemediğiniz durumlarda özel görüntüleme modunu açabileceksiniz.

Bu patentler bilhassa iPhone’lara yönelik değil ve burada özetlenen teknoloji iPad’lerden iMac’lere kadar her şeye uygulanabilir. Yeniden de bu müracaatlar sırf şirketlerin ne tıp teknolojiler araştırdığını göstermeye yarıyor ve kelam konusu teknolojinin rastgele bir tüketici eserinde yer alacağının garantisi yok.

Açıkçası geniş bir görüş alanı kullanıcılar için avantajlı, zira ekranda ne olduğunu görmek için direkt ekrana bakmanız gerekmiyor. Bilhassa önünde hareket ettiğiniz büyük bir monitörde bu can sıkıcı olabilir.

Ancak bir ekranda görüş alanı ne kadar geniş olursa, ekrandaki faaliyetleriniz o kadar az bilinmeyen kalıyor. Apple, patentlerinden birinde “Dizüstü bilgisayar yahut ekranlı öbür bir aygıt kullanıcısının aygıtı halka açık bir yerde kullanması üzere kimi durumlarda, geniş görüş açısı kapalılığı tehlikeye attığı için istenmeyen bir durumdur” diyor.

Apple’ın bu ekran teknolojisini, aygıt üretim maliyetine çok fazla ekleme yapmadan çalışacak halde geliştirip geliştiremeyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek. Şişrket şu anda aygıt ekranları için Samsung ve LG üzere üçüncü taraf üreticilere bağımlı, bu nedenle bir basamakta onların da olaya dahil olması gerekecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks