Menu

Apple, kendi yapay zekası için büyük mutabakatların peşinde

Apple, kendi yapay zekasını eğitmek için dev yayın kuruluşlarıyla muahede yapmak için var gücüyle çalışıyor. Bu da şirketin, yapay zeka konusunda rakiplerinden farklı bir yol takip edeceği manasına geliyor.

admin 2 ayönce 0

ChatGPT ve Google Bard üzere üretken yapay zeka araçları kelam konusu olduğunda Apple bir ölçü geride kalıyor üzere görünebilir. Lakin mümkün olan en kısa müddette rakiplerine yetişmeye kararlı ve artık bunu tam olarak nasıl başarmayı planladığına dair daha güzel bir fikrimiz var.

The New York Times’ın bildirdiğine nazaran Apple, içerik arşivlerine erişim sağlamak için haber yayıncılarıyla bir mutabakat yapmayı amaçlıyor. Apple tarafından geliştirilen yapay zeka modelleri daha sonra bu arşivlerdeki çok sayıda yazılı gereç üzerinden eğitilebilecek.

Haberde “en az 50 milyon dolar” bedelinde çok yıllı mutabakatların görüşüldüğü belirtiliyor, fakat bu görüşmelerin şimdi hiçbiri sonuca ulaşmamış üzere görünüyor. Elbette Apple, bu cins gelecek planları kelam konusu olduğunda her vakit olduğu üzere rastgele bir yorum yapmayı reddediyor.

NYT’a nazaran, görüşmelere katılan büyük yayıncılar ortasında Condé Nast (Vogue ve The New Yorker üzere yayınlar), IAC (People, The Daily Beast ve Better Homes and Gardens) ve NBC News yer alıyor.

Bu mutabakat söylentileri, ChatGPT’nin GPT-4’ü ve Bard’ın Gemini’si üzere Büyük Lisan Modellerinin (LLM) nasıl çalıştığının temel bir kısmını vurguluyor. Bu büyük lisan modelleri, kendi cümlelerini üretebilmeyi öğrenmek için çok ölçüde metni tahlil ediyor.

Yapay zeka şirketleri, modellerinin eğitildiği bilgileri nereden aldıkları konusunda epey ihtiyatlı davranıyor olsalar da, bu sürecin bir kısmında internet üzerindeki fiyatsız ve lisanssız dataların toplandığı bir operasyonun yer aldığı kestirim edilebilir. Öteki bir deyişle, internette bir şey yazdıysanız, bu muhtemelen bir yapay zekanın eğitilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

OpenAI üzere şirketler, yapay zeka modellerini kullanan işletmeleri telif hakkı savlarına karşı savunma kelamı verdiler. Bu, yapay zeka motorları geliştiricilerinin, bahis fikri mülkiyet meseleleri olduğunda sağlam bir pozisyonda olmadıklarını bildiklerinin net bir işareti olarak görülüyor.

Apple’a baktığımızda ise şirket, evvel metinleri alıp sonra müsaade istemek yerine, müelliflere ve yayıncılara makalelerinin kullanımı karşılığında geri ödeme yapmaya çalışıyor üzere görünüyor. Şayet bu mutabakatlar sonuca ulaşırsa, 2024 yılı boyunca Apple’dan yapay zeka konusunda daha fazlasını duymayı bekleyebiliriz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks