Menu

Apple’dan mecburî karar: Satış yasağı geliyor

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin ABD’deki satışı yasaklanıyor. Yasağın nedeni ise, varsayım edebileceğiniz üzere bir patent sorunu.

admin 2 ayönce 0

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin piyasaya sürülmesinden yalnızca birkaç ay sonra, tüzel bir çaba nedeniyle Apple’ın ABD’de bu akıllı saatlerin satışını durdurması gerekecek. Bu yasaklama, birinci kere Apple Watch üzere büyük bir Apple eserinin ABD pazarında yasal nedenlerden ötürü yasaklanması olacak. 2013 yılında iPhone, Samsung’un patent ihlali nedeniyle önemli bir yasaklanma riski ile karşılaşmıştı, lakin o dönemki ABD lideri Obama bu kararı veto etmişti.

Apple’ın 9to5Mac’e gönderdiği açıklamaya nazaran şirket, bu akıllı saatlerin satışını 21 Aralık Perşembe günü 15.00 EST’den (Türkiye saati ile 21.00) itibaren durduracak, mağazalardaki envanter ise 24 Aralık’tan sonra fizikî Apple pozisyonlarında satılamayacak.

ABD Milletlerarası Ticaret Komitesi, Ekim ayında Apple’ın Masimo’nun iki kan oksijeni patentini ihlal ettiğine karar verdi. Bu karar, 25 Aralık’ta sona erecek olan Cumhurbaşkanlığı İnceleme Devri için Biden İdaresine gönderildi.

Biden, ITC’nin kararını iptal edebilir yahut onaylayabilir fakat şimdi bir kesin bir karar bulunmuyor. Bu yüzden Apple, “önlem olarak” ITC’nin kararına uymaya başlamak için bu duyuruyu yaptı. Bu Apple Watch yasağı sadece Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’yi etkiliyor.

Apple Watch SE 2, kandaki oksijeni ölçme özelliği bulunmadığı için bu yasağın kapsamında yer almıyor. Bu özelliğe sahip daha eski saatler de artık Apple tarafından satılmadıkları için yasaklanmış değil.

9to5Mac’in bildirdiğine nazaran, şayet Biden idaresi bu kararı onaylarsa, Apple, ITC’nin en son kararına ABD Mahkemesi nezdinde itiraz edecek. Şirket, 26 Aralık’ta itirazda bulunmayı planlıyor lakin bu, kelam konusu Apple Watch modellerine yönelik yasağın ertelenmesine sebep olmayacak.

Buna karşın Apple’ın bir uzlaşma, lisans muahedesi, yeni teknoloji geliştirme üzere bir itirazda bulunmayı mı planladığı yoksa yalnızca yasağa uymayı mı planladığı şimdi aşikâr değil. Ayrıyeten şirketin bu yasağı aşmak için yeni bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştığı da söyleniyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks