Menu

Apple’ın büyük modem hayali iPhone 18’e kaldı

Apple’ın bir türlü hayata geçiremediği büyük modem planları, görünüşe bakılırsa beklenenden de geç gerçeğe dönüşecek.

admin 2 haftaönce 0

Apple’ın akıllı telefon dizaynının pek çok alanında uzmanlaştığı rahatlıkla söylenebilir. Lakin şirketin 5G modemler konusunda zorlandığı görülüyor. Uzun bir müddettir Apple’ın kendi şirket içi modemleri üzerinde çalıştığı söylense de, şirket şu anda 5G modemleri için Qualcomm’a güveniyor ve uzun bir müddet daha kendi eserleri hazır olacak üzere görünmüyor.

9to5Mac’ı kaynak olarak gösteren Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, milyarlarca dolarlık bu proje en azından 2025’in sonlarına ve muhtemelen 2026’nın başlarına kadar sunulamayacak. Daha evvelki bir haber, Apple’ın 5G modeminin 2025’in sonlarına gerçek piyasaya sürüleceğini öne sürüyordu fakat yeni makale, Apple’ın daha evvelden 2025 baharını (yani Mart sonu ile Haziran sonu arasında) hedeflediğini argüman ediyor.

Eğer üretim 2026’ya kadar ertelenirse, daha evvel duyulan 2025 sonu savından çok daha büyük bir gecikme ile karşılaşacağız. Bu türlü bir gecikme, 2026’nın sonlarındaki iPhone 18’e kadar neredeyse katiyen hiçbir iPhone’da yeni modemin bulunmayacağı manasına geliyor. Elbette daha fazla sorun ve gecikme yaşanması da mümkün olabilir.

Apple, en azından Intel’in modem işini 1 milyar dolara satın aldığı 2019 yılından beri bu proje üzerinde çalışıyor. Fakat raporlar, şirketin Qualcomm modemlerinin performans ve verimliliğine ulaşamaması nedeniyle durumun Apple’ın beklediğinden daha karmaşık ve güçlü olduğunu belirtiyor.

Şimdilik bu donanımlar Qualcomm tarafından tedarik ediliyor. Apple’ın Qualcomm’la olan modem muahedesi 2026’ya kadar uzatıldı, yani teoride Apple’ın kendi modemini piyasaya sürmesi için 2026’ya kadar vakti var, lakin Apple’ın 5G modemi bu tarihte hala hazır değilse mutabakat potansiyel olarak tekrar uzatılabilir.

Dolayısıyla yakın vakitte iPhone’larda Apple üretimi bir 5G modem görmeyi beklememekte yarar var. Tekrar de bu gecikmenin birtakım olumlu istikametleri olabilir. Öncelikle, Apple en azından Qualcomm’un modem performansına yetişmek istiyor üzere görünüyor, lakin son Apple modeminin daha da yeterli bir performans sunması imkansız değil.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks