Menu

Apple’ın yeni keşfi ile iPhone 16’da daha fazla RAM gerekmeyecek

Apple, yapay zeka özellikleri ekleyecek olmasına karşın iPhone 16’larda daha fazla RAM’e gereksinim duymayacak üzere görünüyor.

admin 2 ayönce 0

Apple, basın etkinliklerinde, basın bültenlerinde ve pazarlama gereçlerinde iPhone modellerinin RAM miktarı ile ilgili rastgele bir ayrıntıyı paylaşmıyor. Bu, bir bilgi süreç aygıtında, bilhassa de bu kadar güçlü bir aygıtta aslında değerli bir özellik. Bunun sebeplerinden en değerlisi, kendisini rakiplerine nazaran daha berbat bir pozisyondaymış üzere gösterebileceği için Apple’ın hala iPhone’larındaki RAM ölçüsünü açıklamaktan çekinmesi olabilir. iPhone 15 Pro, 12 GB, 16 GB ve hatta 24 GB belleğe sahip Android aygıtlarla karşılaştırıldığında soluk kalan 8 GB RAM’e sahip. iPhone 15 ve 15 Plus’ta ise 6GB RAM bulunuyor.

Apple, iOS için RAM’in kıymetli olmadığı ve performans kelam konusu olduğunda iPhone’un rakiplerini yenebileceği tarafında bildiri vermeye devam ediyor ve bunun hakikat olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok iPhone sahibi, telefonlarında hiçbir vakit RAM eksikliği hissetmediklerini rahatlıkla söyleyebilir. Ancak en son yapay zeka atılımı göz önüne alındığında, iPhone 16’da büyük bir RAM yükseltmesi bekleyenler hiç de az değil.

Ancak Apple GPT’nin aygıt içi özellikler sunması bekleniyor ve varsayımlar, özel, aygıt içi, üretken yapay zeka asistanlarının 12 GB ile 20 GB ortasında rastgele bir RAM’e muhtaçlık duyacağını belirttiğinden ötürü iPhone 16 serisinin daha fazla RAM’e sahip olup olmayacağı değerli bir soru haline dönüştü.

Raporlar, bilhassa aygıt üzerinde manzara oluşturmanın 12 GB RAM gerektireceğini, dijital yapay zeka asistanlarının ise 20 GB belleğe bile muhtaçlık duyabileceğini söylüyor. Aygıttaki yapay zekanın akıllı telefonun depolama alanının değerli bir kısmının kullanılmasını da gerektireceğini söyleyen uzmanlar da var. Çünkü onlara nazaran depolama alanının yaklaşık %15’i yalnızca yapay zekaya ayrılabilir.

Apple, tahlili bulmuş olabilir

Aralık ayının ortalarına geldiğimizde ise Apple araştırmacıları bir araştırma makalesinde çığır açan bir yapay zeka keşfini detaylarıyla anlattılar. LLM’lerin yahut daha uzun isimleriyle büyük lisan modellerinin sınırlı kaynaklara sahip taşınabilir cihazlarda çalışmasını sağlayacak teknolojiler bulduklarını bildirdiler. Bu gelişme yalnızca iPhone 16 için değil, tüm iPhone modelleri için heyecan verici bir ayrıntı olabilir.

Araştırmacılar, ChatGPT üzere hizmetleri çalıştırmak için RAM yerine telefonun flaş belleğinden (yani depolama alanından) faydalanmanın yollarını buldular. Bu, Apple GPT’nin iOS 18 aracılığıyla piyasaya sürülmesinin akabinde yalnızca iPhone 16’ya özel bir özellik olmayabileceği manasına geliyor.

Bunun yerine Apple, yapay zekanın iPhone 15 ve iPhone 14 serisi de dahil olmak üzere daha eski aygıtlarda çalışmasını sağlayabilir. En yeni iPhone 15 modelleri 6 GB RAM’e sahip. Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, Galaxy S24, modele bağlı olarak 8 GB yahut 12 GB RAM’e sahip olacak üzere görünüyor. Galaxy S24, Samsung’un aygıt içi yapay zeka özelliklerine sahip birinci telefonu olacak.

Apple’ın bu başarısı, halihazırda kullanımda olan iPhone’ların yanı sıra daha fazla RAM içeren iPad’ler ve Mac’ler de dahil olmak üzere diğer pek çok aygıtta da kullanılabilir.

Ayrıca bu gelişme, Apple’ın yeni teknoloji için telefona daha fazla RAM eklemek zorunda olmadığı manasına da geliyor. Şirket, ortadaki farkı telafi etmek için telefonun süratli flaş belleğini kullanmak istiyor. Apple’ın teknolojisi, iPhone’un, iPhone’un fizikî belleğinin iki katına kadar muhtaçlık duyan AI modellerini çalıştırmasına imkan tanıyabilir. Bu yüzden önümüzdeki yıl iPhone 16’ya büyük bir RAM yükseltmesi gelmezse, bunun yerine depolama yükseltmesi yapılması mümkün olabilir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks