Menu

Araba devi GM, Android Auto ve Apple CarPlay’e neden savaş açtı?

GM’in Android Auto ve Apple Car’dan vazgeçme kararı büyük tartışmalara yol açmaya devam ediyor. Yapılan açıklamalarsa, bu tartışmayı daha da karmaşık bir hale getiriyor.

admin 2 ayönce 0

General Motors, bu yılın başlarında gelecekteki araçlarda Apple CarPlay ve Android Auto’yu evreli olarak kaldırarak Google’ın yardımıyla geliştirilen şirket içi bir bilgi-eğlence sistemini tercih etme planlarını açıkladığında büyük bir kaos yarattı. Şirket, yeni sistemin sesli komutlar için Google Haritalar ve Google Asistan üzere Google uygulamalarına dayanacağını belirttiğinden ötürü, bu tercih doğal olarak iPhone kullanıcıları ve genel olarak Apple CarPlay hayranları tarafından reaksiyonla karşılandı.

Ancak GM’nin bilgi-eğlence eser sorumlusu Tim Babbitt, MotorTrend ile yaptığı görüşmede, şoför güvenliğinin hem Apple CarPlay hem de Android Auto ekran yansıtma hizmetlerini iptal etme kararının değerli bir kesimi olduğunu söyledi. MotorTrend’in belirttiğine nazaran Babbitt, “CarPlay ve Android Auto’da kendilerini makus irtibatlar, zayıf sürece, yavaş cevaplar ve kopmuş irtibatlar olarak gösteren kararlılık problemleri var. CarPlay ve Android Auto’da sorun olduğunda şoförler tekrar telefonlarını alıyor, gözlerini yoldan ayırıyor ve bu telefon yansıtma programlarının hedefini büsbütün boşa çıkarıyor” dedi.

Yine de, bölümdeki birçok yorumcu bu argümanın son derece sıkıntılı olduğunu belirtiyor. Örneğin Ford’un CEO’su Jim Farley, toplumsal medya üzerinde şirketinin “müşterilere çok yüksek kaliteli bir tecrübe sunmak için Apple ve Google ile yakın işbirliği içinde” çalıştığını zira bu şirketlerin “sürücülerin gözlerini yolda ve ellerini direksiyonda tutmalarına yardımcı olduklarını” söyledi.

Hatta GM’nin bağlantı yöneticisi Anna Yu bile güvenlikle ilgili bu yorumların büsbütün gerçek olmadığını söylediği bir panelde konuştu. Yu, The Verge ve öbür haber kaynaklarına gönderdiği bir e-postada “GM’nin yerleşik bilgi-eğlence stratejisi, daha büyük GM ekosistemi ve araçlarıyla daha âlâ entegrasyona müsaade veren bir sisteme sahip olmanın avantajlarından kaynaklanıyor” dedi.

Veri toplama uğraşı mı?

Satır ortalarını baktığımızda, argümanların birçok datalara ve bilhassa de araç içi uygulamaların toplayabildiği büyük ölçüde datadan para kazanma marifetine dayanıyor üzere gözüküyor. GM, Apple CarPlay ve Android Auto’nun bilgi-eğlence sistemiyle ilgilenmesine müsaade verirse, ek gelir elde etme fırsatını tesirli bir formda israf ediyor manasına gelecektir.

GM’nin dijital kısım yöneticisi Edward Kummer da, bu yılın başlarında Reuters’e verdiği röportajda bunu neredeyse açık bir formda itiraf etti. Kummer, “Bizim için abonelik geliri fırsatları olduğuna inanıyoruz” dedi. Reuters, GM İcra Heyeti Lideri Mary Barra’nın 2030 yılına kadar aboneliklerden yıllık 20 ila 25 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediğini açıkladı.

Elektrikli araçlar giderek daha temaslı hale gelirken, bu yetenekleri kablosuz olarak güncelleme ve geliştirme yeteneği müşterilerin araç tercihlerinde giderek daha kıymetli bir yere sahip oluyor. Bu değişimle bir arada, bilgi-eğlence sistemiyle ilgili daha incelikli bir tartışma ortaya çıkıyor.

Bir açıdan baktığımızda, GM’nin müşterileri kendi bilgi-eğlence ekosistemi içinde tutma konusunda hayli geçerli sebepleri bulunuyor. Örneğin hiçbir vakit resmi olarak Apple CarPlay yahut Android Auto’yu sunmayan Tesla, bunun pek çok yararı olduğunu kanıtladı.

Örneğin Tesla’nın navigasyon sistemi, Tesla’nın araçlarının nerede olduğu, ne vakit şarj olmaları gerektiği ve pilleri doldurmak için durmak zorunda kalma olasılıkları hakkında toplanan çok sayıda bilgi sayesinde Supercharger kapasitesini iddia edebiliyor ve şarj ağındaki akışı güzelleştirebiliyor.

Bu yüzden hizmeti şirket içerisinde tutmak anlaşılabilir bir istek, lakin GM’nin Apple CarPlay ve Android Auto’nun etaplı olarak kaldırılması konusundaki karışık iletileri tüketici inancı açısından pek yararlı olmuyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks