Menu

Araştırmacılar, yapay zekanın insanlığı yok etme ihtimalini açıkladı

Yapay zeka araştırmacıları ortasında yapılan bir ankete nazaran, yapay zekanın insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturma ihtimali giderek artıyor.

admin 2 ayönce 0

Yapay zeka alanında çalışan araştırmacılar ortasında yapılan bir ankete nazaran, kesimin geneli ilerleme suratının arttığını ve yapay zekanın insanlığa çeşitli biçimlerde yarar sağlayabileceğini düşünüyor. Lakin pek çok kişi de, daha gelişmiş yapay zekaya ulaşmak için girdiğimiz yarışın potansiyel olumsuzluklarından tasa duyuyor.

Henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş olan ankette 2.778 yapay zeka araştırmacısına, üst seviye makine zekasının (HLMI) insanlık için ne kadar berbat yahut yeterli olacağı da dahil olmak üzere yapay zeka hususlarında bir dizi soru soruldu. İştirakçilerden, gelecekteki yapay zeka gelişmelerinin “insan jenerasyonunun tükenmesine yahut emsal halde insan çeşidinin kalıcı ve önemli biçimde güç kaybetmesine” neden olma mümkünlüğünü yüzde olarak derecelendirmeleri istendi. Ortalama iddia yüzde 5 olarak belirlenirken, tıpkı şeyin 100 yıllık bir vakit ölçeğinde gerçekleşme mümkünlüğünü soran bir soru da tekrar birebir ortalama iddiası verdi.

Ayrıca anket, sonuçları 2022 yılında yapılan tıpkı anketin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Genel olarak iştirakçiler, yapay zekanın tüm işleri otomatik hale getirmesi yahut New York Times’ın en çok satan kurgu romanını yazmak üzere muhakkak dönüm noktalarına ulaşmanın 2022’de olduğundan daha erken bir tarihte gerçekleşeceğine inanıyordu. O vakit, yapay zekanın en çok satan kitabı yazacağı yıl için ortalama kestirim 2050’den sonraydı. En son ankette, tahminen de geçen yıl chatbot’lardaki ilerlemenin yarattığı heyecan nedeniyle, bu varsayım 2030’un biraz öncesine geriledi. Öbür lisan tabanlı vazifelerde de öngörülen vakit çizelgesinde emsal değişiklikler görüldü. Yapay zekanın kamyon sürmesi ve insanların katıldığı maratonlarda yarışı üzere vazifelerin 2030’larda gerçekleşeceği kestirim ediliyordu, lakin bu kestirimler de biraz daha erkene kaydı.

Ekip yaptığı açıklamada, “Kilometre taşlarının uygulanabilir hale gelmesinin ne kadar vakit alacağına ait görüşler geniş bir yelpazeye yayılabilse de bu yılki ankette daha erken beklentilere hakikat genel bir kayma görüldü. Genel olarak, gelişmiş yapay zekanın beklenen toplumsal sonuçları hakkında epey geniş bir görüş yelpazesi vardı ve birden fazla insan hem son derece güzel sonuçlara hem de son derece berbat sonuçlara biraz daha tartı verdi. Optimist senaryolar yapay zekanın iş ve hayatın çeşitli istikametlerinde çığır açma potansiyeline işaret ederken, karamsar kestirimler yapay zekanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasındaki yüksek riskleri açıkça hatırlatıyor” dedi.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks