Menu

Aslında olmasa da tüm haritalarda var: Null Adası’nın gizemi

Gezegenimizde Null Adası diye bir yer var fakat oraya gidip karaya çıkmanız mümkün değil. Pekala fakat bu ada, nasıl oluyor da tüm haritalarda sıklıkla kendine yer bulabiliyor?

admin 2 haftaönce 0

Null Adası ismini daha evvel hiç duydunuz mu bilmiyoruz, fakat oraya gitmediğinize eminiz. Zati aslında bu türlü bir ada da yok. Lakin bu “ada” harita mühendisleri tarafından çok yeterli tanınıyor ve tüm dünya haritalarının vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor.

Aslında Null Island, sıfır derece enlem ve sıfır derece boylamdaki pozisyona verilen temsili bir isim. Öbür bir deyişle burası Dünya’nın ana meridyeninin ekvatorla kesiştiği yer. Bu, Afrika’nın batı kıyısındaki doğu tropikal Atlantik Okyanusu’nun bir kısmı olan Gine Körfezi’nde bir nokta olarak ortaya çıkıyor.

Gerçek dünyada Null Adası Atlantik’te yüzen yalnız bir şamandıradan ibaret. Burada aslında Atlantik hava durumun ölçen bir dizi şamandıradan biri bulunuyor.

Sanal dünyada ise Null Adası, yanlış yerleştirilmiş data noktalarının gizlendiği sayısız hayali noktaya mesken sahipliği yapan bir dijital ada. Pekala bu ne demek?

Haritalar ve Null Adası gerçeği

Dijital bir haritaya yanlış girilen bir koordinat kıymeti, 0°N 0°E olarak sisteme kaydedilir. ABD Kongre Kütüphanesi blogunda açıklandığı üzere, bu kusur çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Birden fazla vakit, yalnızca bir parmak sürçmesinden kaynaklanan bir yazım kusurudur. Dijital bir data setine bir yerin pozisyonu girilirken, yanlış yazılmış sokak isimleri yahut baş karıştırıcı bina numaraları adresi geçersiz kılabilir ve koordinatlarının otomatik olarak boş olarak kaydedilmesine neden olabilir; bilgisayar bunu 0°N 0°E olarak kaydeder.

Çoğu kusur yahut eksik giriş durumunda, pozisyon 0°N 0°E koordinatlarına atanıyor. Ve bu pozisyonlara Null Adası ismi veriliyor. Diğer bir deyişle bu koordinatlar ve isim, haritalardaki problemli yahut yanlışlı coğrafik kodları belirlemenin kolay bir yolu haline gelmiş durumda. Coğrafik bir bilgi tabanındaki yanlışları temizlemek istiyorsanız, 0°N 0°E koordinatlarını arayabilirsiniz.

Veri analistleri bu tuhaflığı fark ettiklerinden beri, 0°N 0°E koordinatlarını yanlışları takip etmek için bir araç olarak kullanarak, bu noktaya latife yollu “Null Adası” demeye başladılar.

Kısacası gerçekte yalnızca tek bir Null Adası var ve bu aslında bir ada değil, bir şamandıra. Fakat dijital haritalarda çok sayıda sanal Null Adası bulmanız mümkün.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks