Menu

Bard, Gemini ile Birlikte Bugüne Kadarki En Büyük Güncellemesine Kavuştu

Gemini Nedir?

admin 3 ayönce 0

Google, bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zeka modeli olan Gemini’yi duyurdu. Gemini; Ultra, Pro ve Nano olmak üzere 3 farklı biçimde çalışmak için optimize edilerek, data merkezlerinden taşınabilir aygıtlara kadar pek çok şeyde çalışabilecek biçimde tasarlandı. İşleyişini daha da kolaylaştırmak emeliyle Bard’a getirilen güncellemeyle Gemini’yi birinci deneyimleyen ülkelerden biri de Türkiye olacak. Bu, Google DeepMind ve Google Research de dahil olmak üzere Google’daki takımların büyük ölçekli ortak uğraşlarının sonucu ve Google’ın şimdiye kadarki en büyük bilim ve mühendislik projesi olma özelliği taşıyor.

Sundar Pichai ve Demmis Hassabis tarafından kaleme alınan ana duyuru metni için blog’u ziyaret edin: https://blog.google/technology/ai/google-gemini-ai/

Modelin birinci versiyonu olan Gemini 1.0’ı üç farklı boyut için optimize edildi:

 • Gemini Ultra — Son derece karmaşık vazifeler için en yetenekli ve en büyük model
 • Gemini Pro — Çok çeşitli misyonları ölçeklendirmek için en uygun model – Yarından itibaren Türkiye’de İngilizce olarak kullanıma açık.
 • Gemini Nano — Aygıt içi misyonlar için en verimli model

Gemini çok modlu bir yapay zeka modelidir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı tıptaki bilgileri genelleştirip problemsiz bir biçimde anlayabileceği, bunlar üzerinde çalışabileceği ve birleştirebileceği manasına gelir:

 • Metin
 • Görüntüler
 • Ses
 • Video
 • Kodlama dilleri

Gemini, tıpkı vakitte taşınabilir aygıtlardan data merkezlerine kadar her şeyde verimli bir halde çalışabilen, şimdiye kadarki en esnek model olarak dikkat çekiyor. Gemini, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zeka ile oluşturma ve ölçeklendirme yollarını kıymetli ölçüde geliştirecek.

Şimdiye kadar çok modlu modeller oluşturmaya yönelik standart yaklaşım, farklı yollar için farklı bileşenlerin eğitilmesini ve daha sonra bu fonksiyonların bir kısmını kabaca taklit edecek formda bunları bir ortaya getirmeyi içeriyordu. Bu modeller bazen imgeleri tanımlamak üzere makul misyonları yerine getirmek konusunda düzgün olabilir, lakin daha kavramsal ve karmaşık akıl yürütme konusunda zorluk yaşayabiliyorlar.

Bu nedenle Gemini doğal olarak çok modlu olacak formda tasarlandı ve; başlangıçtan itibaren farklı prosedürler konusunda evvelden eğitildi. Daha sonra aktifliğini daha da güzelleştirmek için ek çok modlu bilgilerle ince ayar yapıldı. Bu, Gemini’nin her türlü girdiyi, mevcut çok modlu modellerden çok daha güzel bir halde, en başından itibaren meselesiz bir halde anlamasına ve bunlar hakkında akıl yürütmesine yardımcı olur – ve yetenekleri neredeyse her alanda en son teknolojidir.

Gemini’nin yetkinlikleri ve nasıl çalıştığını anlamak için linke tıklayın: :https://deepmind.google/technologies/gemini/#introduction

Google, Gemini modellerini bir müddettir titizlikle test ediyor ve çok çeşitli misyonlardaki performanslarını kıymetlendiriyor. Gemini Ultra’nın doğal imaj, ses ve görüntü anlayışından matematiksel akıl yürütmeye kadar performansı, büyük lisan modeli araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 akademik kriterin 30’unda mevcut en üst seviyeleri aştı.

Detayları teknik açıklamalarda görebilirsiniz. Link için: https://storage.googleapis.com/deepmind-media/gemini/gemini_1_report.pdf

Gemini 1.0 artık çeşitli eser ve platformlarda kullanıma sunuluyor:

Kullanıcılar için

 • Bugünden itibaren, Gemini Pro’nun hassas ayarlanmış bir versiyonunu kullanan Bard, ortalarında Türkiye’nin de olduğu 170’den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilir olacak.Anlama ve özetleme, akıl yürütme, beyin fırtınası yapma, yazma ve planlama üzere hususlarda çok daha yetenekli olacak. Bu, Bard lansmanından bu yana Bard’a yapılan en büyük güncelleme.

Detaylı bilgi için: https://blog.google/products/bard/google-bard-try-gemini-ai/

 • Önümüzdeki aylarda Gemini; Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI üzere daha fazla temel eser ve hizmetimizde kullanılabilecek.

Geliştiriciler için

 • 13 Aralık’tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Gemini Pro’ya Google AI Studio ve Vertex AI’deki Gemini API aracılığıyla erişebilecekler:
  • Google AI Studio, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin bir API anahtarıyla süratli bir formda uygulamaların prototipini oluşturmasına ve başlatmasına yardımcı olan fiyatsız, web tabanlı bir geliştirici aracıdır;
  • Tamamen yönetilen bir yapay zeka platformunun vakti geldiğinde, Vertex AI, Gemini’nin tam bilgi denetimiyle özelleştirilmesine imkan tanır ve kurumsal güvenlik, emniyet, zımnilik ve data idaresi ve uyumluluğuna yönelik ek Google Cloud özelliklerinden yararlanır.
 • Android geliştiricileri birebir vakitte AICore aracılığıyla aygıt içi vazifeler için en verimli model olan Gemini Nano’yu da geliştirebilecekler. AICore, Pixel 8 Pro aygıtlardan başlayarak Android 14’te sunulan yeni bir sistem özelliğidir. Erken ön izleme için linkten kaydolun: https://android-developers.googleblog.com/2023/12/a-new-foundation-for-ai-on-android.html
 • Gemini Ultra’ya yönelik kapsamlı itimat ve güvenlik denetimlerinin bir modülü olarak, önümüzdeki yılın başında geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmadan evvel, erken denemeler ve geri bildirimler için seçkin müşterilerin, geliştiricilerin ve iş ortaklarının kullanımına sunulacak.
 • Gelecek yılın başında Gemini Ultra’dan başlayarak en güzel model ve yeteneklere erişilmesini sağlayan yeni, son teknolojiye sahip bir yapay zeka tecrübesi olan Bard Advancedi de piyasaya sürülecek. Link için: https://blog.google/products/bard/google-bard-try-gemini-ai/

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks