Menu

Bataklıklar, sahiden de sinemalarda gördüğümüz kadar ölümcül mü?

Şayet 1980’lerde ve 90’larda büyüdüyseniz, bataklıklardan korkma ihtimaliniz yüksek. Çünkü bataklığa saplanarak ölmek, her vakit düşük bütçeli sinemaların en favori sahnelerinden biri oldu ve hafızamızda yer edindi. Pekala bu gördüğümüz sahneler ne kadar gerçekçi? Bataklık sahiden bu kadar tehlikeli mi?

admin 2 haftaönce 0

Hepimiz kesinlikle bir sinemada şahit olmuşuzdur. Birisi bataklığa saplanmıştır ve etrafındakilerden yardım ister; ancak çırpındıkça daha fazla batar ve sonunda tümüyle bataklığa gömülür.

Bataklıklar, savaş sonrası aksiyon dolu sinemaların patladığı devirde Hollywood üretimlerinin yaygın bir klişesi haline geldi. Slate’e nazaran, 1960’lardaki sinemaların yaklaşık yüzde 3’ünde çamur yahut bataklıkta batan bir karakter yer alıyordu. Muhtemelen bataklıklarla en ünlü müsabaka 1962 imali Arabistanlı Lawrence klasiği ile olmuştur.

Bu klişe 1980’lere kadar tuhaf bir halde yaygın olmaya devam etti ve kabaca her 75 yeni sinemadan birinde görüldü. The Princess Bride ve The NeverEnding Story üzere sinemaların yanı sıra Transformers ve GI Joe üzere çizgi sinemalarda de sayısız kere karşımıza çıktı.

Peki lakin bir insanın bataklığa batması bu kadar kolay mı? İşin doğrusu bir insanın bataklığa büsbütün batması son derecede sıkıntı. Hollandalı bilim insanları tarafından 2005 yılında Nature mecmuasında yayınlanan bir deney, insanların bataklığın yaklaşık yarısı kadar yoğunluğa sahip olduğunu, yani çırpınmadıkları ve kendilerini gömmedikleri sürece teknik olarak batmayacaklarını ortaya koydu. Hayatta kalmak için en değerli tavsiye ise sırt çantası üzere üzerinizde bulunan her türlü eşyadan kurtulmanız. Bataklıkla ilgili ölümcül olayların birçok, insanların toprağa saplanıp kalması ve dehidrasyon, hipotermi yahut gelgit nedeniyle boğulma üzere öteki faktörlere yenik düşmesiyle meydana geliyor.

Şimdi, şayet bir gün kendinizi bataklığa saplanmış halde bulursanız, bu durumdan kurtulmanızı sağlayabilecek birkaç püf noktası var. Birinci ve en değerlisi, panik yapmamanız lazım. Çırpınmak yahut kendinizi çıkarmaya çalışmak muhtemelen bedeninizin daha da batmasına neden olacaktır ki bu pek beğenilen bir durum değil.

Öte yandan, mantığa alışılmamış üzere görünse de yükünüzü daha eşit bir halde yaymak için geriye yaslanmanız ve uzanmanız tavsiye ediliyor. Bu, teorik olarak yüzeyde kalmanıza ve batmamanıza yardımcı olacak bir atak. Yapabileceğiniz en makul şey mümkün olduğunca çabuk halde yardım bulmak. Bu yüzden süratli ve sakin hareket etmek kaide.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks