Menu

Bilim insanları, elmastan bile daha güçlü bir husus oluşturdu

Elmas Dünyanın en güçlü hususlarından biri olarak kabul ediliyor. Lakin bilim insanlarının oluşturduğu yeni husus, görünüşe nazaran elmastan bile daha güçlü.

admin 2 ayönce 0

Elmaslar, Dünya üzerinde doğal olarak oluşan en sert maddelerden biri. Elmastan daha da güçlü mineraller keşfetmiş olsak da, bilim insanları artık bir adım daha ileri gitmiş olabilir. Yeni bir makaleye nazaran, bilim insanları elmas kadar güçlü ultra sert bir unsur oluşturdular ve bunun uzay araçları ve arabaları daha güçlü yapmak için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Araştırmanın bulguları, Advanced Materials bilim mecmuasında yayınlandı. Araştırma grubu Avrupa, Rusya ve Kuzey Amerika’dan katılan çeşitli üyelerden oluşuyor ve sertliği açısından elmastan sonra ikinci sırada yer alan kristalin bir materyal olan kübik bor nitrürden daha sert bir organik yarı iletken karbon nitrür oluşturdular.

Bu tıp ultra sert bir hususun çeşitli bariz kullanım alanları bulunuyor. Ayrıyeten, buna emsal çeşitli karbon nitrürlerin var olabileceği ihtimali birinci defa 1980’lerde öngörülmüştü. Fakat şu ana kadar, bilim insanları bu efsanevi maddeyi oluşturmak için onlarca yıl süren uğraşlarında başarısız olmuştu.

Araştırmacılar, karbon nitrürü, elmasların doğal olarak oluşumuna misal biçimde, yoğun basınç kullanarak ve tıpkı anda yüksek sıcaklıklara maruz bırakarak sentezlediler. Bilim insanları, bu ultra sert unsurun kullanımı için uzay araçları üzerine boyanan bir kollayıcı ve araba üretiminde kullanılacak bir materyal seçeneklerini iki örnek olarak verirken, olasılıkların neredeyse sonsuz olduğunu belirtiyor.

Şu anda elmaslar matkap uçlarından, yüzüklerdeki ve öbür mücevherlerdeki dekoratif taşlara kadar çok çeşitli formlarda kullanılıyor. Bu yeni gerecin mücevherlerde kullanıldığını görmemiz pek mümkün değil, lakin madencilikte kullanılan matkap uçlarından güneş panellerini fırtınalı havalardan ve öteki havadaki parçacıklardan korumak için kullanılan materyale kadar başka üretim süreçlerinde elmasların yerini almaya yardımcı olabilir.

Bu gayret, öngörülmesinden itibaren otuz yıldan fazla sürmüş olabilir, fakat bilim insanları bu atılımın daha da ultra sert unsurların oluşturulmasının önünü açmaya yardımcı olabileceğinden eminler.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks