Menu

Bilim insanları, gönderdikleri iletiyle uzaylıları Dünya’ya davet etti

İnsanlık, Dünya’dan 40 ışık yılı uzaklıktaki uzaylılara resmi bir davetiye gönderdi. Yollanan iletide, asal sayıların bit haritası, hayatla bağlantılı elementler, su, etanol ve dopamin tasvirleri, at ve insan formları ve bir görünüm yer alıyor.

admin 2 ayönce 0

Kentucky eyaletinin Lexington kenti, beşerler tarafından görmezden gelinmekten o kadar sıkılmış görünüyor ki, uzaya ve uzaylılara resmi bir davet gönderdi.

Bu her ne kadar turistik bir atılım olsa da ileti büsbütün gerçek. Geçtiğimiz sonbaharda kızılötesi lazer yoluyla TRAPPIST-1 yıldız sistemine gönderilen davet, Lexington turizm ofisinin bir projesi. VisitLEX‘e nazaran, bunu gerçekleştirmek için mühendisler, dilbilimciler ve FAA ile işbirliği yaptı. Gaye yıldız Dünya’dan 40 ışık yılı uzakta, yani Kentucky’i ziyaret etmek isteyen uzaylılar 2063 yılında davet edildiklerini bilecekler.

Mesajda asal sayıların bit haritası, ömürle alakalı elementler, su, etanol ve dopamin tasvirleri, at ve insan formları ve bir görüntü yer alıyor. Ayrıyeten Lexington’dan çeşitli imajlar ve Lexingtonlu blues müzisyeni Tee Dee Young‘ın bir ses kaydı da yer alıyor.

TRAPPIST-1 sisteminde akıllı hayat bir yana, rastgele bir hayatın var olup olmadığı bile bilinmiyor. Geçen yıl Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilen bilgiler, TRAPPIST 1’in yörüngesindeki ötegezegenlerden biri olan TRAPPIST-1b’nin atmosferinin olmadığını ortaya koydu. Bildiğimiz formuyla hayatın devam edebilmesi için bir atmosfere gereksinimi olduğundan, bu durum TRAPPIST-1b’de hayat potansiyelinin olmadığını doğrulamış oldu. Webb bu keşfin akabinde TRAPPIST-1c gezegeninde de atmosfer bulunmadığını tespit etti. VisitLEX grubunun bahtına, TRAPPIST sistemi teorik olarak davetlerini değerlendirebilecek uygarlıklara konut sahipliği yapabilecek beş dış gezegene daha sahip.

Bu teşebbüsün nasıl sonuçlanacağını yalnızca vakit gösterecek. Öte yandan Lexington ve Ocala, 20 yılı aşkın bir müddettir hangi kentin dünyanın gerçek at başkenti olduğunu tartışıyor. Umarız 40 ışık yılı uzaktaki bir gezegendeki uzaylılar, yıldızlararası seyahatlerinde at başşehrini ziyaret etmek isterler.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks