Menu

Bir uzay aracı atmosfere girdiğinde neler oluyor? Karşılık NASA’nın bu görüntüsünde

NASA, yeni yayınladığı bir görüntü ile uzay aracıyla Dünya’nın atmosferine giriş yapmanın geçmenin nasıl bir şey olduğunu gözler önüne serdi.

admin 2 ayönce 0

NASA’nın Orion uzay aracının Ay etrafındaki uzun seyahatini tamamladıktan sonra atmosfere yine girmesinin üzerinden bir yıl geçti. Uzay ajansı, bu tarihi vazifenin tamamlanmasını kutlamak üzere, uzay aracının Dünya’ya geri dönüş yolunda tam olarak neler yaşadığını gösteren bir atmosfere giriş görüntüsü yayınladı.

NASA ilgili görüntüyü Twitter’da paylaşırken, tamamını görmek isteyenler için Orion’un tekrar iniş görüntüsünün linkini de ekledi. Orion uzay aracı Artemis I vazifesinin büyük bir kesimiydi ve misyonun maksadı uzay aracının uzayda seyahat etmeyi ne kadar güzel becerebileceğini görmekti.

Bu çeşit geçmiş vazifeleri hatırlamak epeyce kıymetli, zira astronomların ve mühendislerin bu cins vazifeleri gerçekleştirebilmek için ne kadar efor sarf ettiklerini daha güzel anlayabiliyoruz. Orion’un Dünya atmosferine tekrar girişini gösteren görüntü 25 dakika uzunluğunda ve uzay aracının atmosfere bir defa daha girmeden evvel yavaşça Dünya yüzeyine gerçek düşüşünü gösteriyor.

Atmosfere girdiğinde ise gezegenimizin gözetici kabuğundan geçen uzay aracının sürtünmesiyle oluşan sıcak alevler görülebiliyor. Buradan tekrar giriş kuvvetinin ne kadar güçlü olabileceğini görebiliyoruz. Üstelik uzay aracının tekrar giriş yaparken çıkardığı sesler bile duyuluyor. Öte yandan görüntüde, aracın dışına sabitlenmiş olan ablatif ısı kalkanının modüllerinin, tekrar girişin neden olduğu çok ısı ve sürtünme nedeniyle koptuğunu da görüyoruz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks