Menu

Çin, Apple’ın AirDrop’unu kırarak yasa dışı gönderim yapanları belirleyebildiğini duyurdu

Çin, Apple’ın AirDrop’unu kırarak yasa dışı gönderim yapan şahısların e-postalarını ve telefon numaralarını belirleyebildiğini duyurdu. Apple ise şimdi bahis hakkında bir açıklama yapmadı..

admin 2 ayönce 0

Çin hükümeti, makus niyetli şahıslar tarafından yasadışı fotoğraf, görüntü, ses ve öbür belgeleri iletilmesini önlemek için Apple’ın AirDrop’unu kırabildiğini duyurdu. Bu bilgi birinci olarak Bloomberg tarafından fark edildi. Çin devleti dayanaklı araştırmacılar, internet üzerinde yaptığı bir gönderide, artık halka açık yerlerde AirDrop gönderen şahısları e-postaları ve telefon numaralarından tespit edebildiği ve aygıtlarını engelleyebildiği için bu “teknolojik atılımı” övdü.

Bu “atılım”, artık ülkedeki kamu takibini daha da sıkı bir noktaya taşıyabilir. Apple, hükümet tersi aktivistlerin ayaklanmalar sırasında siyasi bilgiler yayması nedeniyle Kasım 2022’de Çin’de AirDrop kullanımını sınırlamıştı ve “Herkes” seçeneği 10 dakika sonra kapatılıyordu. Şirket, daha sonra aldığı reaksiyonlardan sonra bu sınırlamayı iOS 16.2 ile dünya çapındaki kullanıcılar için bir özellik olarak sunmaya başladı.

Hükümetin bildirdiğine nazaran AirDrop’un kayıtlarını çıkarıp tahlil edebilmeleri mümkün. Gönderenin aygıt ismi, e-posta adresi ve cep telefonu numarasına ait alanların hash bedeli olarak kaydedildiği, hash kıymetine ait kimi alanların ise gizlendiği tespit edildi. Keşfin ardındaki teknik takım, bunu çözmek için şifreli metni orjinal metne dönüştürebilen ve gönderenin cep telefonu numarasını ve e-posta hesabını süratli bir formda kilitleyebilen, cep telefonu numaraları ve e-posta hesaplarından oluşan bir “gökkuşağı tablosu” oluşturdu.

Şu anda, Çinli yetkililerin ayaklanmalar sırasında AirDrop belgeleri gönderen aktivistlerin telefonlarını yahut metroda diğerlerine latife yapan şahısları uzaktan engelleyip engelleyemeyeceği yahut bu bilgileri sırf denetimli ortamlarda alıp alamayacakları aşikâr değil. Tekrar de bu telefonlar ele geçirilse, birinin diğerlerine “yasadışı resimler” gönderdiğini tespit etmeleri mümkün gözüküyor.

Apple bu mevzu hakkında yorum yapmadı ve şirketin bu güvenlik kusurunu düzeltip düzeltemeyeceği bilinmiyor. Çin’in sansürüne çoklukla uyan Cupertinolu devinin, bilhassa ülkenin tedarik zincirindeki değerli rolü düşünülürse, bu keşfi “unutması” mümkün olabilir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks