Menu

Çin, nükleer güçle çalışan Dünyanın en büyük yük gemisini inşa ediyor

Çin, deniz çok ticarette yeni bir ihtilalin yolunu açabilecek, nükleer güçle çalışan devasa bir konteyner gemisi inşa etme planını duyurdu

admin 2 ayönce 0

Çin, dünyanın birinci nükleer güçlü konteyner gemisinin geliştirme planlarını açıklayarak denizcilik tarihine geçmeye çalışıyor. Şayet gemi muvaffakiyetle inşa edilebilirse nükleer güçle çalışan gemilerde yeni bir çağı başlatacak.

KUN-24AP, Şanghay’daki Marintec China 2023 fuarında Jiangnan Shipyard tarafından tanıtıldı. Öncelikle, geminin boyutlarını ve ölçeğini gösteren yalnızca bir fotoğraf var. Fakat tanıtımda KUN-24AP’ı devasa boyutları dışında özel kılabilecek kimi bilgiler de bulunuyor.

Geliştiricilerine nazaran KUN-24AP, yakıt olarak toryum kullanan bir erimiş tuz reaktörü ile son teknoloji bir tahrik sistemine sahip olacak. Toryum, doğal olarak uranyumdan çok daha bol bulunan ve kullanımı daha ucuz olan radyoaktif bir metal. Bu nedenle, toryum yüksek sıcaklıklarda ve düşük basınçta çalışabildiğinden, soğutma için daha az su gerektirdiğinden ve daha düşük erime riski oluşturduğundan, yeni nakliye gemisinde kullanılması klâsik nükleer güçlü gemilerden kıymetli ölçüde ayrıldığını gösteriyor.

Gemi şu anda ticari kullanım için tasarlanmış olsa da tüm nükleer teknolojilerde olduğu üzere birtakım kaygılara yol açıyor. Yani Çin tıpkı teknolojiyi askeri maksatlarla da kullanabilir.

Bu şimdilik yalnızca bir varsayım olsa da rastgele bir kullanımın hudutlu olacağını düşünmek için yeterli nedenler var. Daha da değerlisi, toryum bazlı erimiş tuz reaktörleri daha sık bakım aralıkları gerektirir ki bu da pek çok askeri maksat için pratik değil. Bunun yerine Jiangnan Shipyard, nükleer güçle çalışan gemiyi, gemicilik dalında iklim değişikliği ve güç tasarrufu ile ilgili artan tasaları giderme hedefli bir teşebbüs olarak tanımlıyor.

Ancak bu yeni geminin nükleer güçle çalışan ticari gemicilikte yeni bir çağ başlatacağı savlarına karşın, hala çözülmesi gereken meseleler var. Öncelikle, ortam olarak florlu tuz kullanan bir reaktörün verimliliği ve reaktörün rastgele bir potansiyel çevresel tesir yaratıp yaratmayacağı konusunda kuşkular var. Bu telaşların yerinde olup olmadığını fakat vakit gösterecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks