Menu

Dünya, uzak bir gelecekte de olsa tüm oksijenini kaybedebilir

Gezegenimizdeki hayatın temel taşlarından biri olan oksijen, gelecekte büsbütün yok olabilir. Neyse ki bu gelecek epey uzakta üzere görünüyor.

admin 3 haftaönce 0

Dünya’da hayatı mümkün kılan birçok bileşenden biri de oksijen. Fakat yeni bir çalışma, oksijendeki çok düşüşün bir gün gezegenimizdeki hayatın birçoklarını boğabileceğini söylüyor. Neyse ki bu olayın en az bir milyar yıl daha gerçekleşmesi beklenmiyor.

Mart 2021 tarihinde Nature Geoscience’da yayınlanan yeni çalışma, oksijen düzeylerindeki çok düşüşün, Dünya’yı yaklaşık 2,4 milyar yıl evvel gerçekleştiği teorileştirilen ve Büyük Oksidasyon Olayı (GOE) ismi verilen olaydan evvelki durumuna geri götürebileceğini söylüyor.

Eğer bu teori gerçeğe dönüşürse, Dünya’daki oksijen düzeyleri büyük ölçüde düşecek ve atmosfere daha fazla metan dolacak. İddia edilebileceği üzere bu değişim Dünya’daki hayatı çok daha az muhtemel hale getirecek ve gezegendeki ömür fazlasının boğulma nedeniyle yok olmasına yol açacak. Elbette bu, Dünya’nın karanlık geleceği hakkında duyduğumuz birinci senaryo değil.

Aslında, Güneş’in eninde sonunda öleceğini ve dışarı hakikat patlayarak etrafındaki birçok gezegeni yok edeceğini biliyoruz. Birkaç milyar yıl sonra bu patlama gerçekleştiğinde, Dünya’da kalan atmosferi yok edecek ve bir vakitler olduğu üzere bir kabuktan ibaret olmasına sebep olacak. Dünya’daki tüm oksijenin bir gün çok derecede düşebileceği gerçeği, şayet o tarihe kadar insanlık varlığını müdafaayı başarırsa, bu kaçınılmaz sona giden yolda yüzleşmemiz gereken yalnızca öbür bir zorluk olacak.

Elbette, şimdiden NASA ve öbür uzay ajanslarının Ay’a kalıcı bir üs kurmayı planladığı ve Mars ve öbür gezegenlere insanları göndermenin yollarını aradığı düşünülürse, bu olaylar gerçekleştiğinde öbür gezegenlerde yaşıyor olmamız da beklenen. Ayrıyeten, Dünya’da oksijen olmasa bile mikrobiyal hayat üzere kimi ömür formları varlığını sürdürebilir.

Neyse ki bu teorinin sonuçlarını görmemiz için hala birkaç milyar yıl geçmesi gerekiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks