Menu

Dünya’nın uzaydan çekilen birinci 360 derece imajları yayınlandı

Insta360 ismindeki şirketin alçak Dünya yörüngesine gönderdiği kameralar, Dünya’nın birinci 360 derecelik manzaralarını yakalamayı başardı.

admin 3 ayönce 0

Bu yılın başlarında Insta360 şirketi, özel bir uzay misyonu için alçak Dünya yörüngesine iki kamera gönderdi. Insta360 ismindeki bu kameraların özelliğiyse 360 derecelik inanılmaz imgeler yakalayabilmesi. Hasebiyle Insta360, fırlatıldıktan sonra daha evvel hiç görülmemiş inanılmaz, yüksek çözünürlüklü imgeler yakalamayı başardı.

Şirket, bu türlü ekstrem başarılara yabancı değil; bu yıl, yeni modellerinden birini hava balonuyla 26 kilometre yükseklikteki stratosfere göndermişti. Fakat uzay büsbütün farklı bir ortam tipi. Çünkü kameranın Dünya yüzeyinden 500 kilometre üstte karşılaştığı -70 ila 50 santigrat derece ortasındaki çok sıcaklıkların latifesi yok.

Hepsi bu kadar da değil. Kozmik ışınlar atmosfer dışında durdurulamadığı için kameranın yüksek dozda radyasyona dayanabilmesi gerekiyor. Ayrıyeten şoklara ve titreşimlere de dayanması lazım. Öte yandan, üstte bir şeyler aksi giderse kamerayı tamir edecek ya da tekrar konumlandıracak kimsenin olmadığını unutmamak gerekiyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Insta360 (@insta360)’in paylaştığı bir gönderi

Bu yüzden Insta360, Media Storm ve uydu şirketi Spacety ile birlikte çalıştı. Mühendisler lens, anakart ve kasada yaptıkları değişikliklerle kamerayı uzaydaki şiddetli şartlara uygun hale getirecek halde tasarladı. Kameradaki conta ve plastikteki tutkal ayarlanıp kapsamlı bir biçimde test edildi ve radyasyondan korumak için kalkan olarak altın folyo eklendi.

Sonuç olarak, alçak Dünya ortamlarına dayanabilen ve yavaşça dönebilen, açıyı ve çekim pozisyonunu ayarlayarak kimi kusursuz çekimler yapabilen kameralar ortaya çıktı. Tıpkı vakitte yıldızların ve galaksilerin uzayda çok net görünür olduğunu da kanıtlıyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Insta360 (@insta360)’in paylaştığı bir gönderi

Kameranın bağlı olduğu uydunun 2026 yılına kadar çalışması bekleniyor ve söylenene nazaran tekrar atmosfere girdiği esnada atmosferde yanacak.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks