Menu

Elon Musk’a Noel şoku: SpaceX, en ikonik Falcon 9’unu büsbütün kaybetti

SpaceX, roket filosunun en ikonik güçlendiricisini, tam da Noel gününde büsbütün kaybettiğini duyurdu.

admin 2 ayönce 0

Tek bir takvim yılında 100 uçuş üzere gibisi görülmemiş bir dönüm noktasına yaklaşmasına rağmen, SpaceX çalışanları için Noel Günü istedikleri biçimde bitmedi. Falcon 9 B1058, son vazifesinde nakliyesi sırasında büsbütün yok oldu.

SpaceX tarafından X üzerinde yapılan bir paylaşımda, otonom insansız hava aracı Just Read the Instructions (JRTI) güvertesinde birinci kademenin devrildiği duyuruldu. Canaveral Limanı’na 160 kilometreden daha az bir uzaklıkta ortaya çıkan şiddetli rüzgarlar ve dalgalar bu kazaya sebep oldu.

Güçlendirici roket B1058, 19 misyonda gerçekleştirdiği başarılı fırlatma ve dikey iniş ile SpaceX’in filo önderiydi. Uzay mekiği devrinin sonundan bu yana birinci kere ABD astronotlarını Amerikan topraklarından uzaya gönderen Mayıs 2020 tarihli Demo-2 misyonu de bu başarılı geçmişin içerisinde yer alıyor.

SpaceX’in de belirttiği üzere B1058, 3,5 yıllık hizmeti boyunca 860’tan fazla uyduyu yahut 260 tondan fazla kargoyu yörüngeye fırlatmayı başardı. 19’uncu ve son başarılı iniş ise 23 Aralık’ta gerçekleşti.

Ancak B1058’in sonu, çeşitli faktörlerin roket için şanssız bir halde bir ortaya gelmesiyle belirlendi. Şiddetli deniz havası bunlardan en önemlisiyken, bir başkası ise SpaceX’in Fırlatmadan Sorumlu Lider Yardımcısı Kiko Dontchev‘in açıkladığı üzere, birtakım güncellenmiş modüllerin eksik olduğu roketin yaşıydı. Yöneticinin açıkladığına nazaran, SpaceX filosunun büyük bir kısmı devrilmeleri önlemeye ve Octagrabber tarafından yakalanmasına yardımcı olacak yeni sistemlerle donatılmışken, yaşı sebebiyle B1058 bu sistemlerden yoksundu.

B1058’in kalıntıları ise Canaveral Limanı’na ulaştı. Toplumsal medyada dolaşan fotoğraflar, birinci basamağın alt (tank) kısmını, iniş ayaklarını, dokuz Merlin 1D motorunun tamamını ve ağır hasar görmüş Octagrabber’ı (roketi yerinde tutmaya çalışan otonom robot) gösteriyor.

Yine de B1058 hala yararlı olabilir. Birçok uzay uçuşu hayranı, kalıntıların bir müzede sergilenmesini önerirken, SpaceX güçlendiricinin sağlayabileceği kıymetli bilgilerin son kalıntılarını toplamaya çalışacak.

SpaceX Falcon Fırlatma Araçları lider yardımcısı Jon Edwards, “motorları kurtarmayı ve kalan donanım üzerinde ömür önderi incelemeler yapmayı planlıyoruz. Bu güçlendiricinin hala hayli fazla bedeli var. Bunun boşa gitmesine müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks