Menu

En çok satılan katlanabilir telefon modelleri açıklandı: Samsung yeniden başkan

Samsung, katlanabilir telefon pazarındaki liderliğini korurken piyasadaki yeni oyuncular hayli argümanlı geliyor. Rakiplerin yeni modelleriyle birlikte 4. çeyrekte Samsung’un satışlarının düşmesi bekleniyor.

admin 3 ayönce 0

Yıllardır dünyanın en büyük katlanabilir akıllı telefon markası olan Samsung, 2023’ün 3. çeyreğinde de birinci sıradaki yerini korudu. DSCC’nin yeni bir raporuna nazaran, Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5‘in piyasaya sürülmesi sayesinde katlanabilir akıllı telefon pazarı Temmuz – Eylül devrinde hareketli bir çeyrek geçirdi. Lakin, rakiplerin yeni eserler piyasaya sürmesinin akabinde Samsung satışlarının dördüncü çeyrekte düşeceği iddia ediliyor.

  • 2023 yılının üçüncü çeyreğinde en çok satılan akıllı telefon modelleri

Samsung bu yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 72’lik bir pazar payına sahipti, lakin dördüncü çeyrekte bu oranın %42’ye düşeceği iddia ediliyor. Bu düşüşün nedeni, rakip markaların daha yeni ve daha düzgün özelliklere sahip katlanabilir telefonlarının piyasaya sürülmesi. Genel olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde 7 milyon katlanabilir akıllı telefon satışı gerçekleşti; bu sayı bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 215, geçen yılın üçüncü çeyreğine nazaran ise yüzde 16 artış manasına geliyor. Huawei yüzde 9 pazar hissesi ile ikinci sırada yer alırken, Honor yüzde 8 pazar hissesi ile üçüncü sırada yer aldı.

Galaxy Z Flip 5, 2023’ün 3. çeyreğinde en çok satan katlanabilir akıllı telefon oldu ve yüzde 45 pazar hissesi elde etti. Galaxy Z Fold 5 tıpkı çeyrekte yüzde 24 pazar hissesine sahipti. Huawei Mate X3 ve Honor Magic V2, her biri yüzde 6 pazar hissesiyle en çok satan üçüncü ve dördüncü akıllı telefonlar oldu.

2023’ün tamamında, katlanabilir akıllı telefonların toplam satışının geçen yıla kıyasla yüzde 23’lük bir artışla 15,8 milyon adede ulaşması bekleniyor. Huawei ve Honor’un bu yılın son çeyreğinde sırasıyla yüzde 21 ve yüzde 19 pazar hissesine ulaşması bekleniyor. Galaxy Z Flip 5’in pazar hissesinin yüzde 22’ye düşmesi beklenirken, Huawei Mate X5’in pazar hissesinin yüzde 15’e ulaşması bekleniyor. Ayrıyeten Galaxy Z Flip 4’ün bu yıl en çok satan telefonlar listesinde beşinci sırada yer alması mümkün.

Samsung Display, birçok katlanabilir telefon için katlanabilir OLED paneller üretiyor ve geçmiş yıllarda bu alanda epey güçlü bir pozisyona sahipti. Lakin Çinli OLED panel üreticilerinin pazar hisselerini artırmasıyla pazar hissesi artık azalıyor. BOE ve CSOT üzere Çinli firmaların katlanabilir OLED panelleri artık LTPO, POL-LESS ve UTG üzere daha evvel sırf Samsung Display’in OLED panellerinde bulunan gelişmiş özellikler sunuyor.

Nitekim bu yılın dördüncü çeyreğinde Samsung Display’in katlanabilir OLED pazar hissesinin yüzde 75’ten yalnızca yüzde 35’e düşmesi bekleniyor. Bu, taşınabilir OLED segmentinde başkan olarak kabul edilen Samsung Display için büyük bir kayıp manasına geliyor. Samsung’un daha fazla müşteri ve satış çekmek için ya fiyatlarını düşürmesi ya da yeni inovasyonlar getirmesi gerekiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks