Menu

ESET Tehdit Raporunu Yayımladı: Akınlar Artık Yapay Zeka Takviyeli

ESET Tehdit Raporu’nda öne çıkan başlıklar

admin 2 ayönce 0

ESET datalarına nazaran 2023’ün ikinci yarısı kıymetli siber güvenlik olaylarına sahne oldu. Büyük ölçekte fidye yazılımı akınları gerçekleştirmesiyle bilinen makus şöhretli bir siber kabahat kümesi olan Cl0p, şaşırtan bir formda fidye yazılımı dağıtımını içermeyen kapsamlı “MOVEit hack” ile dikkatleri üzerine çekti. ESET araştırmacıları, IoT ortamında Mozi IoT botnetini başarılı bir biçimde fonksiyonsuz hale getirmek için kullanılan bir kill switch tespit etti. Yapay zekâ takviyeli akınlarla ilgili yaygın tartışmaların ortasında ESET, ChatGPT ve OpenAI API üzere araçların kullanıcılarını gaye alan belli kampanyalar tespit etti. Casus yazılımlarla ilgili olarak, bilhassa SpinOk tehdidinin varlığına atfedilen Android casus yazılım hadiselerinde kıymetli bir artış olmuştur.

ESET Tehdit Algılama Yöneticisi Jiří Kropáč Cl0p saldırısı ile ilgili şu tespitini paylaştı:

“Cl0p saldırısı, global şirketler ve ABD devlet kurumları da dahil olmak üzere çok sayıda kuruluşu gaye aldı. Cl0p’in stratejisindeki değerli bir değişiklik, fidyenin ödenmediği durumlarda çalınan bilgileri kamuya açık web sitelerine sızdırmasıydı, bu eğilim ALPHV fidye yazılımı çetesinde de görüldü.”

IoT aygıtlarına yönelik yeni bir tehdit olan Android/Pandora, akıllı TV’ler, TV kutuları ve taşınabilir aygıtlar dahil olmak üzere Android aygıtlarını ele geçirerek DDoS taarruzları için kullandı. ESET Araştırma ayrıyeten, ChatGPT sohbet robotuna atıfta bulunduğu anlaşılan “ChatGPT” gibisi isimlere sahip makus hedefli alan isimlerine erişmeye yönelik kıymetli sayıda teşebbüs fark etti. Bu alan isimleri üzerinden karşılaşılan tehditler ortasında OpenAI API anahtarlarını inançsız bir formda işleyen web uygulamaları yer alıyor ve kullanıcıların OpenAI API anahtarlarının kapalılığını müdafaanın ehemmiyeti vurgulanıyor.

Android tehditleri ortasında SpinOK casus yazılımı bir yazılım geliştirme kiti olarak dağıtılmakta ve çeşitli yasal Android uygulamalarının içinde bulunmaktadır. Farklı bir cephede, H2 2023’te en çok kaydedilen ikinci tehdit, güvenliği ihlal edilmiş web sitelerine enjekte edilmeye devam eden JS/Agent olarak tespit edilen makus gayeli JavaScript kodudur.

Öte yandan, bitcoin’in artan kıymetine rağmen geçmiş trendlerden farklı olarak, kripto para ünitesi tehditlerinde buna karşılık gelen bir artış eşlik etmemiştir. Bununla birlikte, kripto para hırsızları, kripto para cüzdanlarını gaye alan Lumma Stealer isimli hizmet olarak makus emelli yazılımın yükselişinden kaynaklanan kayda kıymet bir artış gördü.

IoT:

  • ESET telemetrisine nazaran ESET, Android akıllı telefonlar ve tabletler, akıllı TV’ler ve akıllı TV kutuları dahil olmak üzere Android ve IoT aygıtlarına saldıran yeni bir berbat gayeli yazılım olan Android/Pandora’nın 40 bin’den fazla saldırısını engelledi.
  • Her yıl yüz binlerce aygıtı tehlikeye atan en büyük köleleştirilmiş objelerin interneti ağlarından biri olan Mozi botnet, Ağustos 2023’te bilinmeyen bir aktör tarafından ansızın çökertildi. Mozi botları bir günden başkasına beklenmedik bir biçimde kodu yaymayı durdurdu ve honeypot’larımızda görülen eşsiz aygıtların sayısı birkaç gün içinde yüzde 89 oranında azaldı.

Web tehditleri:

  • ESET, 2023 yılında ChatGPT sohbet robotuna açıkça atıfta bulunan chapgpt dizesini yahut benzeri bir metni içeren berbat maksatlı alan isimlerine erişmeye yönelik 675 bin’den fazla teşebbüsü engelledi. Bu tesir alanları üzerinden karşılaşılan tehditler ortasında OpenAI API anahtarlarını inançsız bir biçimde işleyen web uygulamaları ve ChatGPT için berbat maksatlı Google Chrome tarayıcı uzantıları yer alıyor.
  • Yaklaşık 45 bin web sitesi, muhtemelen saldırganların web sitesi güvenlik açıklarından yararlanması nedeniyle JS/Agent olarak tespit edilen makûs emelli JavaScript koduyla ele geçirildi. JS/Agent tespitleri yüzde 111 artarak 2023’ün ikinci yarısında ESET telemetri tarafından kaydedilen tüm tehditler ortasında en yüksek ikinci sırayı aldı.

Android:

  • 2023’ün ikinci yarısında Android Casus Yazılım tespitleri, bilhassa ESET tarafından SpinOk Casus Yazılım olarak tanımlanan bir taşınabilir pazarlama yazılımı geliştirme kiti (SDK) nedeniyle yüzde 89 oranında arttı. Bu SDK’ya sahip bir uygulama yüklendikten sonra casus yazılım üzere çalışarak aygıttan bir dizi bilgi çekmektedir.
  • SpinOk Casus Yazılımı bu devirde tespit edilen tüm Casus Yazılımların neredeyse üçte birini oluşturmuştur.
  • SpinOk tarafından yönlendirilen casus yazılım tespitlerindeki artış, başka Android tehditlerindeki genel düşüşle tezat oluşturarak 2023’ün ikinci yarısında Android tespitlerinde genel olarak yüzde 22’lik bir artışa neden oldu.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks