Menu

Eski bir Çin mezarında, 2.300 yıllık antik çarpım tabloları bulundu

Çin’deki eski bir mezarda Qin saltanatından öncesine ilişkin olduğu düşünülen, bambu üzerine yazılmış antik çarpım tabloları bulundu.

admin 2 ayönce 0

Çin’in merkezindeki bir mozolede, inanılmaz derecede eski kimi yazılı çarpım formülleri bulundu. Arkeologlar, Hubei Eyaletindeki Qinjiazui bölgesini kazarken, üzerinde matematiksel tabloların yazılı olduğu, muhtemelen 2.300 yıldan daha evvel yazılmış bambu şeritleriyle karşılaştılar.

Keşfi bir basın toplantısında açıklayan Çin Ulusal Kültürel Miras Yönetimi, eski bambu modüllerinin, çatışan yedi devlet ortasındaki şiddetli çatışmayla karakterize edilen Savaşan Devletler dönemine kadar uzanan bir mezarda bulunduğunu söyledi. Jingzhou Müzesi’nden Yang Kaiyong’un söylediğine nazaran, M1093 olarak bilinen gömü alanı muhtemelen Kral Chu Xuan yahut Kral Chu Wei’nin MÖ 369’dan 329’a kadar olan saltanatına kadar uzanıyor.

Bambu şeritler, kağıdın yaygınlaşmasından evvelki periyotta bu bölgedeki en tanınan yazı malzemesiydi. Qinjiazui bölgesinde, tipik olarak yalnızca bir yahut iki santimetre genişliğinde ve birkaç santimetre uzunluğunda olan bu şeritlerden çok sayıda bulundu.

M1093, şimdiye kadar tespit edilen mezarlar ortasında en fazla sayıda şeridi içeren alan olarak öne çıkıyor. Yang, Qinjiazui’de bulunan büyük ölçüdeki yazı kalıntıları hakkında yaptığı açıklamada “toplamda 3.910 bambu modülünün ortaya çıkarıldığını” söyledi ve ekledi: “1.200 ila 1.500 bambu modülünün toplam yaklaşık 30.000 söz halinde birleştirilebilmesi bekleniyor.”

Bulunan yazılar, eski Çin eğitiminin temelini oluşturan Altı Sanat da dahil olmak üzere çeşitli farklı hususları kapsıyor. Bu Altı Sanat’ın ortasında okçuluk, binicilik, kaligrafi, müzik, ritüel uygulamalar ve matematik üzere disiplinler yer alıyor.

Araştırmacılar şeritlerden birinde çarpım formüllerinin yanı sıra Jiujiushu olarak bilinen cebirsel tablonun bilinen en eski örneğini de buldular. Antik notların kapsadığı başka bahisler ortasında tıp, hayvancılık ve ünlü Çinli filozof Konfüçyüs’ün öğretileri yer alıyor. Araştırmacılar, öbür mevzuların yanı sıra “at yetiştirme” ve “hastalık reçeteleri” hakkında bilgiler içeren bambu şeritler de buldular.

Savaşan Devletler Devri nedir?

Çin’deki Savaşan Devletler periyodu MÖ 475’ten 221’e kadar sürdü ve Qin devletinin altı düşmanını yenmesiyle sona erdi. Bu, Çin imparatorluğunun birinci defa birleşmesi ve Qin hanedanlığının kurulmasıyla sonuçlandı.

Araştırmacıların belirttiğine nazaran Qinjiazui’de keşfedilen binlerce bambu yazı şeridi “Qin öncesi devrin tarihini, kültürünü ve kanısını incelemek için kıymetli bir araç” fonksiyonu görüyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks