Menu

Eski bir tablo ile gelen komplo teorisi: Dinozorlar 16. yüzyılda yaşıyor muydu?

16’ıncı yüzyıldan kalan bir tablo, kimi komplo teorisyenlerinin dinozorların 16 yüzyılda yaşadığı tezini ortaya atmasına yol açtı. Lakin aslında bu tablonun çok kolay bir açıklaması var.

admin 2 ayönce 0

İnternet üzerinde vakit zaman, insanların eski bir tabloda gördüklerini yorumlayarak vakit seyahatine dair ispat bulduklarına dair paylaşımlarla karşılaşabiliyoruz. Ve “gizem” şaşırtan olmayan bir halde, vakit seyahatinin gerçek olmasını gerektirmeyen kolay bir açıklamayla çözülüyor.

Ve artık buna emsal yeni ve eğlenceli bir durumla karşı karşıyayız. “Peter·Bruce Gale”in 1562 yılında yaptığı bir tablo nedeniyle birtakım beşerler, dinozorların 500 yıl evvel beşerlerle birlikte yaşadığına inanıyor. Bu türlü bir gönderide Instagram kullanıcısı historyunreal “Bu Peter Bruce Gale’in 1562’de yaptığı bir tablo… Kelamda dinozorlar hakkında rastgele bir şey öğrenmemizden 300 yıl önce” diyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

History Unreal (@historyunreal)’in paylaştığı bir gönderi

Başka hiçbir ispat bulunmamasına karşın, pek çok kişi “Brachiosaurus’u büyük bir kertenkele at üzere sürerek gezinmemiz tuhaf değil mi?” ve gibisi hallerde bu tablo hakkında yorum yapıyor. Fakat ne kadar ilgi alımlı olursa olsun, bu tablo tarihi bir doküman değil.

Öncelikle, bu tablonun çizeri “Peter·Bruce Gale” olmadığı üzere, bu komplo teorisi dışında kendisine dair rastgele bir referans da bulunmuyor. Bu tablonun (Saul’un İntiharı) sanatkarı Flaman Rönesans sanatkarı Pieter Bruegel. Tablo, İncil’de anlatılan, Kral Saul’un Gilboa Dağı’nda Filistinliler tarafından hezimete uğratılmasının akabinde intihar etmesi olayını resmediyor.

Tablo sahiden 1562’de çizilmiş ve art planda, kimi tuhaf küçük yaratıkları süren adamlar gösteriyor. Lakin bunlar dinozor değiller. Pek çok paylaşımın belirttiği üzere, bu durum, vakitte seyahat eden dinozorlardan ya da insanların daima dinozorlarla birlikte yaşadığının örtbas edilmesinden çok, “Pieter’ın hiç deve görmemiş olmasından” kaynaklanıyor. İncil’de Kral Saul’a atıfta bulunulurken develerden de bahsediliyor ve bu yüzden ressamın muhtemelen develeri onları art plana dahil etmeye çalıştığı iddia edilebilir.

Tıpkı Avrupa ortaçağ fotoğraflarında aslanların ve başka pek çok egzotik hayvanın berbat bir biçimde çizilmesi üzere, deve çizimleri de oturan model bulunmaması (aynı vakitte yaratıkları görmüş olan sanatkarların üslup seçimlerinden) durumundan etkilenmiştir. Develerin onları görmeyen ressamlar tarafından çizilen öteki pek çok resmi de garip kanatsız ejderhalardan gizemli uzun boyunlu yaratıklara kadar pek çok farklı canlıya benziyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks