Menu

Google Arama’yı tarihe gömmek isteyen şirkete devlerden büyük dayanak

Kontaklar yerine cevaplarla aramada ihtilal yaratmayı amaçlayan ve Google’ı tarihe gömmeyi amaçlayan yapay zeka teşebbüsü Perplexity AI, bir çok dev isimden büyük takviye almaya devam ediyor.

admin 2 ayönce 0

Google’ın arama motoru 2000’li yılların başından bu yana internetin açık orta önderi pozisyonunda olsa da, Jeff Bezos, yapay zekanın insanların internette bilgi bulma sistemlerini değiştireceğini düşünüyor. Çünkü Bezos, yapay zeka tarafından oluşturulan karşılıklarla aramada ihtilal yaratarak Google’ı tarihe gömmeyi umduğu bir teşebbüs olan Perplexity AI‘ye geçtiğimiz hafta milyonlarca dolar yatırım yaptı.

Perplexity’nin kurucusu Aravind Srinivas geçen hafta Reuters’a yaptığı açıklamada, “Google artık eski bir şey olarak kabul edilecek. Birinin sorusuna direkt karşılık verebiliyorsanız, kimsenin o 10 mavi irtibata gereksinimi yok.” dedi. Srinivas’ın şirketi aramaya Google’dan farklı yaklaşıyor. Perplexity, mavi temaslardan oluşan bir liste yerine, sorunuza yapay zeka tarafından oluşturulan kolay bir paragraflık karşılık veriyor ve bilgiyi aldığı web sitelerine temaslar sunuyor. OpenAI ve Anthropic’in önde gelen büyük lisan modelleri üzerinde çalışan Perplexity, ChatGPT yahut Claude’dan daha aktüel ve hakikat bilgi sunmada daha âlâ olduğunu argüman ediyor.

Wall Street Journal’a nazaran Srinivas’ın şirketi son yıllarda tüm arama şirketlerinden daha fazla finansal dayanak aldı. Arama, Google’ın son yirmi yıldır üzerinde hakimiyet kurduğu kuvvetli bir alan olsa da ortalarında Jeff Bezos ve Nvidia’nın da bulunduğu birçok değerli teknoloji devi, geçtiğimiz hafta Perplexity’e 76 milyon dolarlık bir finansman desteği sağladı. Ayrıyeten Meta’nın kıymetli isimlerinden Yann LeCun ve OpenAI’den Andrej Karpathy de daha evvel Perplexity’ye yatırım yapmıştı.

Google’ın kendisi bile yapay zeka tarafından üretilen karşılıkların aramanın geleceği olacağına inanıyor. Şirket, geçtiğimiz yaz Google Arama’daki en âlâ sonuçları özetleyen süratli bir yanıt hazırlayacak olan Search Generative Experience’ı (SGE) kullanıma sunmuştu. Lakin Google bu özelliği bağımsız bir uygulama olan “Search Labs” içinde gizliyordu. Google bu özelliği Google Arama’ya eklediğinde, aramanın geleceğinin yapay zekaya büsbütün bağlı olup olmadığını anlayacağız.

Perplexity’nin Google’ı geçmesi uzak bir ihtimal, lakin Amazon’un kurucusundan gelen inanç oyu değerli bir gelişme. Şimdilik her ay yaklaşık 10 milyon kişi internette gezinmek için Perplexity AI kullanıyor, münasebetiyle kendisi bu kadar geniş bir kitleye ulaşan birinci AI platformlarından biri. Şu anda kullanımı fiyatsız olsa da aylık 20 dolara fiyatlı bir abonelik katmanı da var.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks