Menu

Güneş fırtınalarının zımnî tehlikesi: Büyük tren kazalarına yol açabilir

Güneş fırtınaları sıklıkla yaşanan olaylar ortasında sayılabilir ve birden fazla vakit bizi çok fazla etkilemez. Fakat yeni bir araştırma, büyük bir Güneş fırtınasının müthiş tren kazalarına yol açabileceğini ortaya koydu.

admin 2 ayönce 0

Yeni bir çalışma, Birleşik Krallık’taki demiryolu ağının, biraz tasa verici bir halde uzay hava durumuna karşı savunmasız olduğunu ortaya çıkardı.

Güneş fırtınaları hayli yaygın bir olay. Örneğin, geçtiğimiz hafta Güneş’in yüzeyinde büyük bir delik açıldıktan sonra orta şiddette bir fırtına meydana geldi. Kuzey ışıklarının hoşluğuna yahut elektrik şebekeleri ve radyo bağlantısıyla ilgili küçük problemlerden bilhassa makus bir halde etkilenmiyorsanız, bu fırtınalar çoklukla bir kaygı kaynağı değildir.

İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nden bir grup, jeomanyetik fırtınaların elektrik iletim ve dağıtım şebekelerine nasıl müdahale edebileceğini bulmak için bir çalışma düzenledi. Birleşik Krallık’ta demiryolu sinyallerinin bir elektrik devresi tarafından taşındığı 50.000’den fazla sinyalizasyon yolu devresi olmasından ötürü, sinyalizasyon konusu bilhassa dikkat çekiyordu.

Ekibin makalelerinde açıkladığına nazaran “jeomanyetik bozulmalar raylarda, trenleri tespit etmek için kullanılan elektrik devrelerine müdahale eden elektrik akımlarını tetiklediğinde demiryolu sinyalizasyonunda bozulma meydana gelebilir.”

Fizik doktoralı araştırmacı Cameron Patterson, yaptığı açıklamada “araştırmamız, uzay havasının bir sinyali her iki istikamette de çevirebildiğini, kırmızı sinyali yeşile yahut yeşil sinyali kırmızıya çevirebildiğini gösteriyor” dedi ve ekledi: “Bu güvenlik açısından katiyen çok kıymetli.”

Ekip, kırmızı sinyali yeşile çevirdiği için bilhassa tehlikeli olan “yanlış taraf” arızalarının, yeşil sinyalin kırmızıya döndüğü “sağ taraf” arızalarından daha düşük jeoelektrik alan eşiklerinde meydana geldiğini buldu. Lakin “sağ tarafa” neden olan şartlar daha az karmaşık olduğundan ötürü grup, orta dereceli jeomanyetik fırtınalar sırasında hangi yanlışın daha yaygın olduğunu belirleyemedi.

Patterson, “Sistemin çeşitli bileşenleri için gerçekçi özellikler kullanarak sinyal yolu devrelerinin bir bilgisayar modelini oluşturarak, bu yol devrelerinde arızaları tetikleyebilecek uzay hava olaylarının Birleşik Krallık’ta her birkaç on yılda bir beklendiğini bulduk” diyor.

Carrington Olayı üzere 100 yılda 1 gerçekleşen daha büyük fırtınaların, takımın incelediği sınırlarda yaygın problemlere neden olabileceği de belirtildi.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks