Menu

Hayalet örümcekler çoğalıyor: Altı yeni çeşit daha keşfedildi

Araştırmacılar, altı yeni hayalet örümcek tipinin keşfedildiğini açıkladı. Bu yeni keşifler birlikte Dünya üzerinde bilinen örümcek tiplerinin sayısı da 45.000’in üzerine çıktı.

admin 2 ayönce 0

Bilim insanları kısa bir müddet evvel altı yeni “hayalet örümcek” tipinin varlığını keşfetti. Bu yeni cinslerden biri, Brezilya’daki bir elektrik santralinde keşfedildi. Otoniela cinsine ilişkin örümcek çeşitlerinin bir alt kümesi olan hayalet örümcekler çoklukla soluk renklidir ve günlerinin birçoklarını ipeksi yuvalarına çekilerek geçirirler ve sadece geceleri avlanmak için dışarı çıkarlar.

Bu yeni hayalet örümcek tiplerinin keşfi, daha eski tiplerinin arşivlenmiş kayıtlarda olmaları nedeniyle bilhassa dikkat çekiyor. Hatta bilim insanları, geçmişte keşfedilen örümcek kayıtlarında sekiz bacaklı eklembacaklıların altı cinsini keşfettiklerinden, bu cins içindeki tiplerin sayısının aslında üç katına çıktığını söylüyor.

Yine de, yeni keşfedilen bu hayalet örümceklerden birinin Brezilya’daki bir hidroelektrik santralinde bulunması bilim topluluğunda bir ölçü ilgi uyandırdı. Keşifte yer alan araştırmacıların yeni bir araştırması, hayalet örümceklerin genellikle su etrafında bulunduğunu belirtiyor.

Bu örümcekler birebir vakitte son derece süratli ve solgun bedenleri onları başka örümcek çeşitlerine nazaran çok daha sıkıntı görünür hale getiriyor. Lakin genel olarak bakıldığında bu yeni tiplerin epeyce sıradan olduğu söylenebilir. Bu örümceklerin bedeni, bacakları ve gözleri başka örümcekler kadar olağan görünüyor. Dişi örümceğin “geniş” cinsel organı dışında, örümceğin görünümünde bilhassa göze çarpan hiçbir ayrılık olmaması, araştırmada yer alan bilim insanları için ekstra ilgi uyandırıcı gözüküyor.

Bu yeni hayalet örümcek tiplerinin keşfi ile bir arada dünya genelinde keşfedilen toplam örümcek tipi sayısı 45.000’in üzerine çıktı. Altı yeni çeşidi içeren yeni araştırma Zootaxa mecmuasında yayınlandı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks