Menu

Huawei kullanıcılarına berbat haber: HarmonyOS Next sonrasında Huawei telefonlar Android uygulamalarını desteklemeyecek

HarmonyOS’un yeni sürümü HarmonyOS Next’in yayınlanmasına az bir vakit kaldı. Fakat Huawei, yeni sürümde Android uygulamalarına elveda demeye hazırlanıyor.

admin 2 haftaönce 0

ABD ve Huawei ortasındaki problemleri artık hepimiz biliyoruz. Kısa bir özet geçmek gerekirse; Mayıs 2019’da ABD, Huawei’nin Amerikan teknolojisini kullanmasını yasaklamıştı. Bu, ne yazık ki markanın Android’i artık kullanamayacağı manasına geliyordu. Bu nedenle Huawei, 2019’un Ağustos ayında kendi işletim sistemi olan HarmonyOS‘u duyurdu. HarmonyOS, Android işletim sisteminin açık kaynaklı sürümüne dayanıyordu ve Android için yapılmış uygulamalarını büsbütün destekliyordu. Lakin görünüşe nazaran bu yakında değişecek üzere. Çünkü HarmonyOS Next olarak isimlendirilen yeni HarmonyOS sürümünün, Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceği bildirildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Huawei, Huawei Geliştiriciler Konferansı 2023’ü düzenledi ve aktiflikte HarmonyOS Next ismi verilen yeni bir Harmony OS sürümünü duyurdu. İşletim sisteminin gelecek sürümünün geliştirici ön izlemesinin 2024 yılının 1. çeyreğinde yayınlanması planlanıyor. Daha sonrasında ise bunu işletim sisteminin halka açık bir lansmanı takip edecek. South China Morning Post ve Pandaily’nin haberlerine nazaran HarmonyOS Next, Android kütüphanelerini kullanmadığı için Android için üretilen uygulamaları desteklemeyecek.

Söylenenlere nazaran HarmonyOS Next yalnızca ‘HAP‘ yükleme paketini destekleyecek. Ayrıyeten Çin’deki birçok şirketin HarmonyOS Next için mahallî uygulamalar yapmak üzere geliştiricileri işe aldığı sav ediliyor ki bu da işletim sisteminin gelecek sürümünün Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceğine dair bir öteki ipucu.

Bu değişiklik hem şirketleri hem de son kullanıcıları alışılmış ki etkileyecek. Şirketler açısından bakacak olursak, artık HarmonyOS Next için de uygulama geliştirmek için para harcamaları gerekecek. Son kullanıcılara gelince, birçok şirket hala platform için uygulama geliştirmeye devam edeceğinden, HarmonyOS Next’in gelişiyle birlikte Huawei AppGallery‘de favori uygulamalarını bulamayabilirler.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks