Menu

Huawei yeni bir meseleyle karşı karşıya

Akıllı telefon pazarındaki hissesini günden güne yine arttırmaya başlayan Huawei, bu kere de farklı bir sıkıntıyla karşı karşıya.

admin 4 haftaönce 0

Akıllı telefon teknolojileri süratle gelişerek hayatımızı kolaylaştıran yeni eserler sunuyor. Bu gelişmelerin açık örneklerinden biri de uydu ilişkisi özelliği. Birinci olarak iPhone 14 ile tanıtılan bu teknoloji, artık Samsung ve Oppo üzere çeşitli markaların modellerinde de kullanılıyor. Uydu kontağı özelliğiyle öne çıkmayı hedefleyen bir öteki üretici ise Huawei. Dahası, şirketin bu teknolojiden yararlanmakla kalmayıp, oburlarının kullanmasını engellemeye çalıştığına dair argümanlar ortaya atıldı. Lakin, China Telecom bu tezlerin gerçek olmadığını açıkladı.

China Telecom, Huawei’nin uydu bağlantı teknolojisine özel haklara sahip olmadığını doğruladı. Şirket, bu teknolojinin benimsenmesini teşvik etmek için daha fazla telefon üreticisiyle işbirliği yapmayı planlıyor. Eylül 2023’te Huawei, uydu bağlantısı destekleyen birinci akıllı telefon olan Mate 60 Pro‘yu piyasaya sürdü. Telefon, hücresel kapsama alanı olmayan bölgelerde bile kullanıcıların arama yapmasına ve metin iletisi göndermesine imkan tanıyor.

Huawei yeni bir meseleyle karşı karşıya

Bazı kesim içi uzmanlar, Huawei’nin uydu bağlantı teknolojisinde özel haklara sahip olduğunu ve bu durumun başka telefon üreticilerinin misal özellikleri piyasaya sürmesini geciktireceğini düşünüyordu. Lakin, bir China Telecom sözcüsü Sina Teknoloji’ye yaptığı açıklamada, Huawei’nin teknolojiye özel haklara sahip olmadığını belirtti. Sözcü, uydu irtibatının bir akıllı telefonda uygulanmasının değerli teknik uzmanlık ve yatırım gerektirdiğini, bu alanların yonga setleri, protokoller ve terminaller üzere mevzuları kapsadığını söyledi.

“Sadece Huawei Mate 60 Pro şu anda uydu bağlantısını destekliyor,” dedi sözcü. “Bu teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmak gayesiyle daha fazla telefon üreticisiyle işbirliği yapmayı planlıyoruz.” Huawei Mate 60 Pro, nispeten yüksek fiyatlı bir üst seviye telefondur. China Telecom’un maksadı, insanların daha uygun fiyatlı bir telefonla uydu bağlantısını kullanabilmelerini sağlamaktır.

Telefon üreticileriyle çalışmanın yanı sıra, China Telecom kendi uydu irtibat hizmetini de başlattı. “Mobil Direkt Uydu” isimli bu hizmet, kullanıcıların mevcut hücresel planlarına uydu irtibatını eklemelerine imkan tanıyor. Hizmet, tüm China Telecom müşterileri için geçerli olup, yeni bir SIM kart yahut telefon numarası geçişine gerek duymuyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks