Menu

İnsan beynine en çok yaklaşan muhteşem bilgisayar DeepSouth tanıtıldı

Western Sydney Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tam ölçekli bir insan beynini simüle edebilecek birinci muhteşem bilgisayar olan DeepSouth’u tanıttı.

admin 2 ayönce 0

İnsan beyni çok etkileyici yeteneklere sahip. O kadar etkileyici ki, en gelişmiş bilgisayarlar bile şimdi tüm fonksiyonlarını taklit edemiyor. Fakat bu durum yakında değişmek üzere olabilir. Çünkü Western Sydney Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tam ölçekli bir insan beynini simüle edebilecek birinci harika bilgisayar DeepSouth‘u tanıttı.

DeepSouth, kullanılabilir hale geldiğinde saniyede 228 trilyon sinaptik süreç gerçekleştirebilecek. Bu, beyindeki birbirine bağlı çok sayıdaki nöron ortasındaki faaliyet seviyesiyle kıyaslanabilecek bir sayı ve tüm bunlar nöromorfik tasarımı sayesinde gerçekleşiyor.

Western Sydney’deki Memleketler arası Nöromorfik Sistemler Merkezi (ICNS) yöneticisi Profesör André van Schaik yaptığı açıklamada, “Grafik Süreç Üniteleri (GPU’lar) ve çok çekirdekli Merkezi Süreç Üniteleri (CPU’lar) kullanan standart bilgisayarlarda “spiking” hudut ağlarını simüle etmek çok ağır ve ağır güç gerektiriyor. Bizim sistemimiz bunu değiştirecek.” dedi.

Beyin, güç tüketimi yüksek bir sistem olduğundan bilim insanları şimdiye kadar bu verimliliği sentetik bir bilgisayarda taklit etmekte epeyce zorlandılar. Anglia Ruskin Üniversitesi’nde Akıllı Sistemler ve Bilgi Bilimi Doçenti olan Domenico Vicinanza‘nın açıklamasına nazaran, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın Frontier üstün bilgisayarının çalışması için 22,7 megawatt gerekiyor. Buna karşılık insan beyni birebir süratte yalnızca 20 watt ile çalışabilir. Bu nedenle DeepSouth, araştırmacıların bilgi süreç teknolojilerini daha az güç tüketen bir formda kullanmalarına imkan tanıyor.

Hafızanın insan beyninde nasıl çalıştığı hakkında hala öğrenecek çok şeyimiz olsa da, bilim insanları geleceğin makinelerini tasarlarken ilham almak için başımızın içindeki bilgisayarlara bakıyorlar.

DeepSouth’un nöromorfik devresi, hepsi paralel çalışabilen kolay işlemcilerden oluşan ağlara dayanıyor. Sinapslar aracılığıyla birbirine bağlanan beyindeki farklı nöronların birebir anda çalışabilmesini taklit ediyor. Sistem ölçeklenebilir olacak ve Python programlama dili kullanılarak ön uçtan basitçe yine programlanabilecek, yani araştırmacılar donanımın kendisini yakından anlamadan teknolojiden yararlanabilecekler.

Bilgisayarın ismi üstün bilgisayar dünyasının iki efsanesi IBM’in Deep Blue ve TrueNorth‘una bir hürmet duruşu olarak seçilmiş. DeepSouth’un Nisan 2024’te faaliyete geçmesi bekleniyor. O vakte kadar, insan beyninin tüm gücünü bir üstün bilgisayara sığdırarak bilimin neler başarabileceğini öğrenmek için beklememiz gerekecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks