Menu

İnsanların onlarca yıl çözemediği matematik sorunun yapay zeka robotu çözdü

Yapay zeka, insanların çözemediği matematik sorununu çözdü…

admin 2 ayönce 0

Yapay zeka ile birlikte ortaya çıkan, öğrencilerin ödevler için ChatGPT kullanması sorunu ve tartışması tam gaz devam ederken, mevzuyu farklı noktalara taşıyan birtakım örnekler de görüyoruz. Ve görünene nazaran Google’daki araştırmacılar bile aslında bunu yapıyor.

Google DeepMind bilim yapay zekası lideri Pushmeet Kohli, Guardian ile yaptığı görüşmede “Projeye başladığımızda, hakikaten yapay zekanın yeni bir şey üreteceğine dair hiçbir belirti yoktu” dedi ve ekledi: “Bildiğimiz kadarıyla, birinci defa büyük bir lisan modeliyle gerçek, yeni bir bilimsel keşif yapılıyor.”

Google’ın yapay zeka departmanındaki mühendislerin söylediğine nazaran, bir sohbet robotu artık yorucu ve hudut bozucu bir matematik alanı olabilen kombinatorik alanında önde gelen beyinlerden biri üzere gözüküyor. Birinci başta bunun sırf bir kavram ispatı olması amaçlanmıştı, gerçek atılım, grubun FunSearch ismini verdiği yeni bir algoritmaydı. Lakin AI bir konsept ispatı olmakla yetinmeyerek yoluna devam etti ve çözülmemiş meselelere daha evvel bulunanlardan çok daha uygun tahliller buldu.

Alhussein Fawzi ve Bernardino Romera Paredes DeepMind için bir blog yazısında “FunSearch, matematikte uzun müddettir açık olan bir sorun olan üst hudut belirleme sorunu için yeni tahliller keşfetti” diye yazdı ve devam etti: “Sorun, yüksek boyutlu bir ızgarada, bir çizgi üzerinde üç noktanın bulunmadığı en büyük nokta kümesini (sınır kümesi ismi verilen) bulmaktan ibaretti.”

Bu noktada bir örnek vermek yardımcı olabilir. Oyun kümesinde, her biri eşsiz bir biçim, renk, gölge ve sayı kombinasyonuyla işaretlenmiş 12 kart dağıtılır. Oyuncular daha sonra bu özelliklerin her biri başkalarından büsbütün farklı yahut birebir olan üçlü bir küme (set) bulmayı maksatlar. Örneğin, bir kırmızı karoya sahip bir kart, iki mavi çizgili karo kartı ve üçüncü olarak üç yeşil boş karodan oluşan bir küme, bir kart bir seti oluşturur, zira hepsinde karo vardır. Fakat karo olmaları dışında her birinin üzerindeki renkler, gölgeler ve sayısı farklıdır.

Eğer hiç kimse masadaki 12 kart ile bu setlerden birini bulamazsa, ki bu katiyen mümkündür, o vakit bir set bulunana kadar daha fazla kart dizilir. Matematikçiler, bir setin ortaya çıkmasından evvel kaç kartın dağıtılabileceğini yahut matematik lisanıyla Z34’teki bir setin azamî boyutunun ne olduğunu sormaya karar verdi.

Aslında özel olarak bu sorun 1971’de çözüldü ve karşılık 20’ydi. Lakin daha büyük kümeler kelam konusu olduğunda işler çok daha zorlaşıyor. Kombinatorikte üzücü derecede yaygın olduğu üzere, potansiyel tahlillerin sayısı inanılmaz bir süratli artıyor ve sadece sekiz özelliğe kadar çıktığınızda 31.600 potansiyel “kart” üzere bir kombinasyonlarla ulaşmanız gerekiyor.

Şaşırtıcı olmayan bir formda, beşerler şimdi bu sorunu çözemedi. Bu türlü bir şeyi neden deneyeceğimiz sorusundan tahminen de daha da kıymetlisi, nasıl deneyeceğimiz bile belirli değil. Matematikçiler, yanıt bulmak bir yana dursun, n = 8 için üst hudut belirleme sorununu denemenin en yeterli yolu üzerinde bile ortak bir karara varabilmiş değil.

Bu yüzden, Google’ın yapay zekasının bu sorunu şimdiye kadar bilinmeyen 512 boyutunda bir hudutla çözmüş üzere görünmesi çok dikkat alımlı bir muvaffakiyet haline geliyor.

Kohli, Nature ile yaptığı görüşmede “Bu, yüksek lisans tabanlı bir sistemin matematikçiler ve bilgisayar bilimcileri tarafından bilinenlerin ötesine geçebileceğini birinci sefer gösteren bir şey” dedi ve devam etti: “Bu yalnızca yeni değil, tıpkı vakitte bugün var olan her şeyden daha tesirli.”

DeepMind’ın buluşlarının sonuçları inanılmaz olsa da, matematikçilerin muhtemelen şimdi iş güvenlikleri konusunda endişelenmemeleri gerekiyor. FunSearch şimdilik muhakkak bir dizi kriteri karşılayan sorunlarla sonlu. Meseleleri çözebilmesi için, kolay ve verimli bir biçimde değerlendirilebilmesi ve puanlandırılabilmesi, ayrıyeten takımın kapak seti ve kutu paketleme sorunlarında kullandığı “eksik kodu doldurma” hilesinin birebirini takip etmesi gerekiyor. Araştırmacılar, örneğin delil oluşturmanın şu anda yapay zeka için çok güç olacağını, zira bu türlü şeyleri bir bilgisayar için manalı olacak halde derecelendiremeyeceğinizi belirtiyor.

Yine de uzun vakittir yanıtına bulunmayan bir bulmacanın çözülmüş olması, yapay zekanın yapabileceklerini ve gücünü gösteren bir öbür örnek.

Çalışma Nature mecmuasında yayınlandı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks