Menu

James Webb Uzay Teleskobu, çektiği büyüleyici bir manzarayı yılbaşı ikramı olarak Dünya ile paylaştı

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun çektiği yeni bir manzarayı yılbaşı armağanı olarak yayınladı. Bu büyüleyici imgede Uranüs’ün halkalarını ve uydusunu en ayrıntılı haliyle görmek mümkün.

admin 2 ayönce 0

James Webb Uzay Teleskobu, bilim dünyası ve cihana bakış açımızı şekillendirecek çalışmalarına devam ediyor. Bu sefer karşımıza Uranüs’ün süper bir imgesiyle çıkan teleskop, hepimize yılbaşı için hoş bir armağan sundu.

Uzay teleskobu, bu yılın başlarında çekilen imgenin akabinde, uzaklardaki buz devi gezegenle ilgili pek çok müşahede gerçekleştirdi. Yılbaşını kutlamak üzere yayınlanan yeni manzara, daha evvel görülmemiş pek çok ayrıntıyı açığa çıkarıyor.

Yeni imajda teleskop, yakalanması güç Zeta halkası da dahil olmak üzere Uranüs’ün donuk iç ve dış halkalarının detaylı bir imajını paylaşıyor. Bu halka gezegene en yakın olan son derece soluk ve dağınık bir halka. Geniş alandan çekilen imgede, gezegenin bilinen 27 doğal uydusunun yarısından fazlası görülebiliyor. Yakın çekim versiyonunda ise birtakım uyduların halkaların içinde olduğunu görmek mümkün.

Görünür ışıkta Uranüs epeyce özelliksiz bir gezegen. Voyager 2’nin 1980’lerde yaptığı müşahedeler Uranüs’ü akuamarin renginde pürüzsüz bir küre olarak gösterirken, kızılötesi ışıkta durum çok daha farklı. Çünkü Uranüs üzerinde parlak noktalar halinde görülebilen fırtınalar bulunuyor.

Görüntüde ayrıyeten kutup örtüsünün tamamı da görülebiliyor. Kutbun tamamını görebilmemizin nedeni ise Uranüs’ün kendi yörüngesinde yan dönmesi. Ekseni yörüngesine kıyasla 98 derecelik bir eğime sahip ve buna milyarlarca yıl evvel gerçekleşen devasa bir çarpışmanın neden olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte Uranüs, 2028’de gündönümüne yaklaşacak ve o vakit ekseni tam olarak Güneş’i gösteriyor olacak.

Uranüs öbür gezegenlerde rastlanmayan karmaşık özelliklere sahip olduğundan, gezegen bilimcilerin James Webb Uzay Teleskobu yardımıyla yürüttükleri çalışmalar bu hayranlık uyandıran dünyanın içinde neler olup bittiğine dair daha yanlışsız bir fotoğraf oluşturulmasında temel bir rol oynayacak.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks