Menu

Kaspersky: “Sahte Müracaatlar ve Uydurma Onay Görüntüleriyle Yatırımcıları Cezbediyorlar”

Kaspersky’nin araştırması, durumdan şüphelenmeyen kullanıcıları doğal gaz bölümünde kelamda kuantum yatırım algoritmalarına yatırım yapmaya ikna etmek için tasarlanmış yaygın bir dolandırıcılık uygulamaları ağını ortaya çıkardı. Uygulamalar, birtakım …

admin 2 ayönce 0

Kaspersky’nin araştırması, durumdan şüphelenmeyen kullanıcıları doğal gaz bölümünde kelamda kuantum yatırım algoritmalarına yatırım yapmaya ikna etmek için tasarlanmış yaygın bir dolandırıcılık uygulamaları ağını ortaya çıkardı. Uygulamalar, birtakım kıymetli akıllı aygıt markalarının uygulama mağazaları ve çeşitli Android uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtıldı. Bu düzmece uygulamalardan kimileri, bir uygulama mağazasının önerilenler listesine bile girmeyi başardı.

Kaspersky uzmanları, doğal kaynaklara ve gelişmiş algoritmalara yapılan “yatırımlar” yoluyla zahmetsiz para kazanma vaadiyle kullanıcıları cezbeden, aldatıcı web sitelerini görüntüleyen, hileli “gaz” ve “kuantum” yatırım planlarını tanıtmak için kullanılan Android reklam yazılımlarını da keşfetti.

Aldatıcı uygulamaların ve web sitelerinin ötesinde Kaspersky, çeşitli düzmece “yatırım platformlarını” tanıtan kıymetli sayıda görüntü tespit etti. Bu görüntülerde “gerçek olmayan” siyasetçiler, aktörler ve iş dünyası önderleri üzere tanınmış profiller geçersiz yatırım planlarını destekliyor. Titizlikle hazırlanan görüntüler, resmi aktifliklerin ve halkın karşısındaki konuşmaların gerçek manzaralarını de içermesiyle dolandırıcılıklara özgünlük havası katıyor.

Örneğin Rusça konuşanları gaye alan bir görüntüde, “Tesla X” isimli bir yatırım platformu tanıtılıyor ve bunun “Elon Musk” tarafından şoförsüz araba teknolojisini geliştirmek için bir yan proje olduğu tez ediliyor.

Meksikalı milyarder “Carlos Slim” olduğu argüman edilen kişinin “Oil Profit” platformu aracılığıyla petrole yatırım yapılmasını tavsiye ettiği İspanyolca benzeri görüntüler da tespit edildi.

Kaspersky’nin araştırması, dolandırıcılığın tesirini en üst seviyeye çıkarmak için lokal aşinalıktan yararlanarak farklı ülkeler ve bölgeler için uyarlanmış yüzlerce emsal görüntü buldu. Moldova’nın Moldindconbank’ından Kazakistan’ın KazMunayGas’ına, Romanya’nın Romgaz’ına ve hatta Samsung üzere global devlere kadar uzanan bu uydurma onaylar, garantili getiri vaatleriyle bireyleri maksat alıyor.

Soruşturma, Kaspersky’nin isimlerinde “Oil Profit” terimi geçen birkaç uygulama tespit ettiği Apple App Store ve Google Play Store’a kadar uzandı. Bu uygulamalar platformlara bildirildi ve uygulamalar mağazalarından silindi.

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Dmitry Kalinin, şunları söyledi: “Dolandırıcılığın kendisi yeni bir sorun olmamakla birlikte, dünya başkanlarının yer aldığı deepfake görüntülerin kullanımı, farklı lisanlarda düzmece haberlerin yayılması ve yaygın bir reklam kampanyası aldatıcı stratejilerde kayda kıymet bir değişime neden oluyor. Geçmişte de bu cins dolandırıcılıklarla karşılaşmış olsak da, tanınmış bireylerin yer aldığı deepfake’lerin, çok lisanlı geçersiz haberlerin ve kapsamlı bir tanıtım kampanyasının bir ortaya getirilmesi eşsiz ve kaygı verici bir gelişme.”

Söz konusu yatırım dolandırıcılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kaspersky Daily‘deki blog yazısını okuyabilirsiniz.

Kaspersky, kendinizi kimlik avı ve dolandırıcılıktan müdafaanız için şunları öneriyor:

  • Minimum gayretle para kazanma teklifiyle karşılaşırsanız, buna dikkatli bir biçimde yaklaşın.
  • Gerçek olamayacak kadar güzel bir teklife güvenmeyin. Çağdaş yapay zeka teknolojileriyle donatılmış dolandırıcıların bir dolandırıcılığı yasal göstermek için deepfake hazırlamaları giderek kolaylaşıyor.
  • Tıklamadan evvel ilişkiyi denetim edin. URL’yi ön izlemek için üzerine gelin ve yazım kusurları yahut öbür düzensizlikler olup olmadığına bakın
  • Bir ileti yahut e-posta en âlâ arkadaşlarınızdan gelse bile, onların hesaplarının da atağa uğramış olabileceğini unutmayın. Her durumda temkinli olun. Gelen bildiri dostça görünse bile, kontaklara ve eklere dikkatle yaklaşın
  • Bazen e-postalar ve web siteleri yasal görünür. Bu, hatalıların mesken ödevlerini ne kadar düzgün yaptıklarına bağlıdır. Fakat temaslar büyük olasılıkla yanlış olacaktır – çoklukla yazım kusurları içerirler yahut sizi farklı bir yere yönlendirirler
  • Güvenilir bir güvenlik çözümü yükleyin ve tavsiyelerine uyun. İnançlı tahliller birçok sorunu otomatik olarak çözecek ve gerektiğinde sizi uyaracaktır.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks