Menu

KOBİ’ler Pazaryerleri Operatörlerinin Sunduğu Hizmet ve Fırsatlar Hakkında Kâfi Bilgiye Sahip Değil

Amazon Türkiye ve PwC Türkiye iş birliği ile yayımlanan “Türkiye’deki KOBİ’lerin E-Ticaret Görünümü” raporunda yer alan ankete nazaran KOBİ’lerin e-ihracat yapmamalarının nedeni olarak iki temel faktör ortaya çıktı. Bunlardan birincisi firmaların e-ihracat …

admin 2 ayönce 0

Amazon Türkiye ve PwC Türkiye iş birliği ile yayımlanan “Türkiye’deki KOBİ’lerin E-Ticaret Görünümü” raporunda yer alan ankete nazaran KOBİ’lerin e-ihracat yapmamalarının nedeni olarak iki temel faktör ortaya çıktı. Bunlardan birincisi firmaların e-ihracat süreçlerine ait sahip oldukları bilgi seviyesine güvenmemeleri, ikincisi ise e-ihracat için gerekli altyapı açısından yetersizlikler olması.

Ankete nazaran Türkiye’de çeşitli bölümlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler, milletlerarası pazarlara ait bilgi asimetrisi ve teknik altyapı yetersizliği nedeniyle e-ticaret ve e-ihracat yapmakta tereddüt ettiklerini belirtiyor. Bu bulgular ışığında, ankete katılan KOBİ’lerin yüzde 55’i gaye pazar ve sektörel bilgi eksikliğinin hudut ötesi e-ticaret yapma yeteneklerini kısıtlayan büyük bir mahzur olduğunu tabir ediyor. Emsal formda, anket sonucunda e-ihracat yapan KOBİ’ler ortasında çevrimiçi pazaryeri operatörlerini kullanmayanların çoklukla hizmetleriyle ilgili farkındalık düzeyinin düşük olduğu da ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda, ankete katılan KOBİ’lerin yüzde 55’inin pazaryeri operatörleri hakkında kâfi altyapı ve teknik bilgiye sahip olmadıkları gözlemleniyor. Ayrıyeten ankete katılanların yüzde 43’ü, satış sonrası hizmetler başta olmak üzere müşteri hizmetleri süreçlerinin memleketler arası bir kitleye hitap etme konusunda yetersiz kaldığına işaret ederken yüzde 30’u lojistik hizmetlerine erişim kısıtları ve yüzde 14’ü yüksek fiyatlar nedeniyle çekimser kalıyor.

Bu sonuçlar ülkemizde KOBİ’lerin genel olarak çevrimiçi pazaryeri operatörlerinin sunduğu hizmetler ve fırsatlar hakkında sonlu seviyede bilgiye sahip olduğunu ortaya çıkarması açısından kıymet taşıyor. Halbuki KOBİ’lerin müşteri tabanlarının genişletilmesi ve satış potansiyellerinin artırılması açısından epey âlâ fırsatlar sunan çevrimiçi pazaryeri operatörlerini keşfetmelerinin büyük ölçüde yarar sağlayacağına dikkat çekilen raporda, KOBİ’lerin çevrimiçi pazaryeri operatörleri tarafından sağlanan fiyatsız çeviri ve ürün/hizmet yerelleştirilmesinde dayanak verilmesi üzere çeşitli hizmetlerden yararlanabileceğine vurgu yapılıyor. Hasebiyle, Amazon Lojistik (FBA) üzere çevrimiçi pazaryeri operatörleri tarafından sunulan hizmetler KOBİ’lerin yabancı lisan pürüzlerini, müşteri bağlantıları meselelerini ve nakliye prosedürlerini kolaylaştırma manasında ehemmiyet taşıyor.

Raporda pazaryeri operatörlerinin sunduğu hizmet ve fırsatlardan kimileri ise şu halde sıralanıyor:

 • İşletmeler, tüketicilerin muteber bulduğu pazaryeri operatörleri aracılıyla çevrimiçi satışlarını artırabiliyor, memleketler arası ağlara dahil olarak müşteri kitlelerini geliştirebiliyor.
 • Pazaryeri operatörleri, sahip oldukları bilgi birikimi, gelişmiş altyapıları ve kaynakları sayesinde milletlerarası büyüme maksatlarında KOBİ’ler için pek çok fırsat sunmakta olup yeni pazarlarda görünürlük kazanmalarını sağlayacak ağlara sahiplerdir.
 • İşletmeler için kendi imkanlarıyla yeni müşteriler bulmak ve marka görünürlüğünü artırmak sıkıntı olsa da bilhassa başlangıç basamağında çevrimiçi pazaryerlerinde yüksek kaliteli eserlerini sunarak eserlerinin artan görünürlüğünden yararlanabilirler ve eş vakitli olarak kullanıcı dostu özellikleri sayesinde pazaryerlerinde olumlu yorumların katkılarıyla marka algısını iyileştirebilirler.
 • Çevrimiçi pazaryerleri, işletmelere müşterileriyle bireyleştirilmiş etkileşim kanalları kurulmasına imkan tanıyan çeşitli araçlar ve özellikler sunuyor.
 • KOBİ’lerin çevrimiçi pazaryeri operatörleri aracılığıyla hem yurt içinde hem de dünya genelinde aldıkları siparişlerin ve sattıkları eserlerin sayısının artması ile gerçek orantılı olarak faaliyet ölçekleri genişlemektedir.
 • Çevrimiçi pazaryeri operatörleri tarafından KOBİ’lerin internet aracılığıyla global bir varlık oluşturmasına imkan sağlanmasından dolayı başlangıç maliyetlerinin azaltılmasına dayanak olunuyor. Örneğin, Amazon’da eser satarken işletmelerin sırf kimlik ve kayıt bilgileri üzere şirketleriyle ilgili temel bilgiler ile kategori ve kullanım şartları üzere eser detaylarını sağlamaları kâfi oluyor.
 • KOBİ’ler amaç pazar ve sektörel trendler hakkında bilgi edinme ve teknik uzmanlık kazanma konusunda zorluklarla karşılaşabiliyor. Lakin Amazon üzere çevrimiçi pazaryeri operatörleri sayesinde, KOBİ’lerin hem üretimlerini hem de operasyonel prosedürlerini geliştirme imkanı sunuluyor.
 • Yerelleşme imkanları sağlayan pazaryeri operatörleri, lokal uygulamalarla uyumlu ve gaye tüketiciye yarar sağlayan makul promosyonlar aracılığıyla ticari satış imkanları yaratıyor.
 • Hızlı kargolama, çevrimiçi alışverişte müşteriler için değerli bir satış parametresidir. KOBİ’ler, Amazon üzere çevrimiçi pazaryeri operatörlerinin sunduğu süratli ve fiyatsız kargolama fırsatlarından yararlanabiliyor.
 • Çevrimiçi pazaryeri operatörlerinin yaygın kullanımı ile KOBİ’ler nakliye maliyetlerini azaltıyor ve lojistik süreçleri için ayrılan vakitten tasarruf sağlanıyor. Bu sayede, KOBİ’ler temel iş faaliyetlerine odaklanarak satışlarını artırabiliyor. Amazon Lojistik (FBA) programı, çevrimiçi pazaryeri operatörleri tarafından sunulan çeşitli hizmet modelleri için düzgün bir örnek olarak ortaya çıkıyor.
 • E-ticarette çoklu para ünitesi süreçlerine ait zorlukların giderilmesi maksadıyla KOBİ’ler, ekseriyetle çevrimiçi pazaryeri operatörleri tarafından sunulan çoklu para ünitesi ödeme geçitlerini kullanıyor.
 • Pazaryeri operatörleri tarafından kredi ve banka kartları, dijital cüzdanlar, armağan kartları ve öteki ödeme prosedürleri ile yapılan ödemeler dahil olmak üzere çeşitli milletlerarası ödeme seçenekleri sunuyor. Bu ödeme sistemleri, pozisyondan bağımsız olarak çevrimiçi süreçler için sağlam ve inançlı olarak öne çıkıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks