Menu

“Koşan Tavuk Nebulasının” 1,5 milyar piksellik büyüleyici manzarası yayınlandı

Oluşum halindeki genç yıldızlara mesken sahipliği yapan “Koşan Tavuk Nebulası” VLT Müşahede Teleskobu tarafından çekilen bu 1,5 milyar piksellik imajda mükemmel detaylarıyla gözler önüne seriliyor.

admin 2 ayönce 0

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde James Webb Uzay Teleskobu, Dünya’ya gönderdiği yılbaşı ikramında Uranüs’ün nefes kesici bir manzarasını paylaşmıştı. Muhtemelen gelen reaksiyonlar hayli olumlu oldu ki artık sıra VLT’ye (Very Large Telescope) geldi. VLT tarafından paylaşılan yeni görsel, Koşan Tavuk Nebulası‘nın büyüleyici bir mozaiğini gözler önüne seriyor.

Avrupa Güney Gözlemevi’nin bir kesimi olan VLT, bu inanılmaz mozaikte itinayla birleştirilen yüzlerce kare yakaladı. Koşan Tavuk Nebulası gökyüzündeki 25 dolunay kadar büyük olduğundan tek bir poza sığmıyor. Münasebetiyle bu imaj, nebulanın birçok bölgesinin 1,5 milyarlık pikselle birleştirilmiş hali.

Bu bölgeler ortasında en parlak olanı IC 2948, bulutsunun ana yapısı ve kimileri tarafından koşan tavuğun başı ya da kuyruğu olarak görülüyor. Merkezde ise neredeyse sütun gibisi dikey bir yapı olan IC 2944 bulunuyor. Onun yanındaysa bulutsuyla ilgisi olmayan bir şey var: Lambda Centauri yıldızı. Kendisi çıplak gözle görülebiliyor ve bize bulutsudan çok daha yakın, 6,500 ışık yılı uzaklıkta.

Ayrıca Gum 39 ve 40 ile sağ altta Gum 41 üzere ana bulutsudan ayrılmış yapılar da var. İmajın tamamını yakınlaştırırsanız, bulutsudan yeni doğan bebek yıldızların yanı sıra ağır gaz ve tozdan oluşan karanlık bölgeleri de görebilirsiniz.

Resmin tamamı sözlerle tabir edilemeyecek kadar hoş olduğundan, tüm uzay severleri daha ayrıntılı incelemesi için görselle baş başa bırakıyoruz. Görselin tam boyutlu haline buradan ulaşabilirsiniz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks