Menu

Kutuptan Kutba MESKEN: Bir elektrikli araçla kuzey kutbundan güney kutbuna kadar gittiler

İskoç çift, elektrikli araçlarını kullanarak kuzey kutbundan güney kutbuna kadar seyahat yapmayı başardılar ve bunu yapabilen birinci isimler olarak tarihe geçtiler.

admin 2 ayönce 0

İskoç maceracılar Chris ve Julie Ramsey, kısa bir mühlet evvel 1823 Manyetik Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na dünyanın birinci seyahati olan dokuz aylık, 27.000 kilometrelik “Kutuptan Kutba EV” keşif seyahatinin bir elektrikli araba ile nihayet tamamlandığını duyurdular. Çift aslında varış noktalarına 15 Aralık (Cuma) günü ulaştı lakin haberi paylaşabilmeleri için uydu ilişkisini yine kurulmasını beklemeleri gerekti. Bu muvaffakiyet, İzlandalı uzman Arctic Trucks tarafından modifiye edilen Nissan Ariya e-4ORCE elektrikli araç kullanılarak elde edildi. Araç, çoğunlukla daha büyük 39 inç lastikler, uyumlu tekerlek kemerleri ve birtakım buz dostu dişli ve gövde güçlendirme çalışmaları ile geliştirildi. Electrek’in bildirdiğine nazaran, güç aktarma organları ve süspansiyon çoğunlukla standart sürümleriydi, sırf yüksekliği arttırılmıştı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Pole to Pole MESKEN (@poletopoleev)’in paylaştığı bir gönderi

Elektrikli aracın üzerindeki tüm bu ekstra yük, orjinal 440 kilometrelik menzilden kayda bedel bir düşüş yaşatarak, sadece 240 ile 320 kilometre ortasında bir menzile neden oldu. Ramsey çifti, seyahatin Kuzey Kutbu ve Antarktika kısımları sırasında, verimliliği artırmak için aracın aküsünü sıcak tutmanın püf noktalarını öğrendi. Bunların ortalarındaki en değerlilerinden kimileri, aracın alt ve ön radyatörünü soğuk rüzgardan korumak için bir kar duvarı oluşturmak ya da hava çok rüzgarlı olmadığında aracın tamamını örtmek için özel bir çadır kullanmaktı.

İkili, hava durumuna bağlı olarak Ariya’larına güç sağlamak için 5kW’lık bir rüzgar türbini yahut prototip bir güneş gücü hibrit şarj tahlili kullanacaktı. Bu seçenek ve başkaları mümkün olmadığı durumlarda da, Kutup bölgelerinden geçme müsaadesini almaları için zarurî bir ekipman olan akaryakıtlı jeneratöre başvurmak zorunda kaldılar. Benzeri bir biçimde, elektrikli versiyonu bulunmayan dizel motorlu dayanak araçları da kullanıldı. Chris, Expedition Portal’a “Kutuptan Kutba EV” (Pole To Pole EV) projesinin maksadının, elektrikli araçların kutup bölgelerindeki mevcut dizel motorlu keşif araçlarının yerine geçebileceğini kanıtlamak olduğunu söyledi.

Ramsey ikilisi, iki Kutup ortasındaki seyahatlerini Amerika kıtası üzerinden yaptılar. Bu seyahat sırasında Kuzey Amerika’da yol boyunca kolay kolay bulunabilen şarj aygıtları sayesinde nispeten kolay bir vakit geçirdiler. Güney’e geçtiklerinde ise durum değişti, fakat “Kutuptan Kutba EV”, elektrikli araç şarj tahlilleri sağlayıcısı Enel X Way ile Orta ve Güney Amerika boyunca şarj aygıtları kurmak için işbirliği yaptı. Ayrıyeten, Enel X Way, bu yeni şarj istasyonlarını daha sonra halka açık tutacağına ve böylelikle elektrikli Amerika kıtası boyunca ilerleyen şarj koridorunu genişleteceğine kelam verdi.

Bu, Chris ve Julie Ramsey’in elektrikli araçlarıyla birinci sefer manşetlere çıkması değil. İskoç çift, 2017 yılında da Moğol Rallisi’ne modifiye edilmiş Nissan Leaf Acenta elektrikli arabayla giren ve tamamlayan birinci iştirakçi oldular. O uzun seyahatte, Birleşik Krallık ile Türkiye ortasındaki şarj süreci nispeten kolaydı. Fakat Türkiye’den itibaren mahallî prizlere güvenmek zorunda kaldılar ve lokal halklarla bir çok unutulmaz anı yaşadılar. İkili, 56 günde 16.000 kilometre yol kat etti ve bunu, modifiye edilmiş Leaf’in tek şarj ile 140 kilometrelik menziliyle başardı.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks