Menu

Mezarlıkların hayatla iç içe alanlar olacağı aklınıza gelir miydi?

Mezarlıklar aslında hayatla iç içe, küçük yaban hayatı muhafaza alanları üzere davrandığını ortaya koyan bilim insanları, biyoçeşitliliğin yas tutanlar için bir teselli olabileceğini söylüyor.

admin 2 ayönce 0

Mezarlıkları düşündüğümüzde aklımıza birinci gelen şey mevt olabilir. Lakin araştırmalar bu sessiz ve bozulmamış yerlerin kentsel alanlardaki yaban hayatı için bedelli bir hayat alanı sağlayabileceğini gösteriyor. Yeni bir çalışma, İtalyan nesilli salyangozun Berlin’deki kimi büyük mezarlıklarda esaslı bir halde yerleştiğini bularak, yerli olmayan çeşitlerin bile bu alanlarda kendilerine bir yer edinebileceğini ortaya koydu.

Çalışmanın muharrirleri, “Hygromia cinctella’nın incelenen iki büyük mezarlık olan Wilmersdorf ve Buschkrugallee mezarlıklarında uygun bir formda yerleştiği tespit edildi” diye yazdı ve devam etti: “Eski garnizon mezarlığında tek bir canlı birey ve Turiner Strasse mezarlığında sırf bir adet eski boş kabuk bulundu, bu da bu küçük mezarlıklarda yer edinmenin daha güç olabileceğini gösteriyor.”

2022 tarihli bir makalede araştırmacılar, mezarlıkların “çoğunlukla yüksek biyolojik çeşitlilik barındırdığını” ve bunun aslında yaşayanlar için mezarlıkları ziyaret etme motivasyonu olabileceğini söyledi. İnsanların neden ziyaret ettiğini öğrenmek için anketler düzenlediler ve en üst sıralarda “doğanın tadını çıkarmak”, “yas tutmak” ve “tarihsel ilgi” yer alıyordu.

İnsanların mezarlıklarda tercih ettiği ayrıntılar yaban hayatı, yalnızlık ve bitki örtüsüydü. Bu durum, tabiatla etkileşimin acı çeken beşerler için bile bir rahatlık olduğunu gösteriyordu. Muharrirler, “Sonuçlar, mezarlıkların çok boyutlu yerler olarak değerinin altını çiziyor ve meyyit ağaçların değerli yaban hayatı ömür alanı olarak dahil edilmesine toleransı gösteriyor” dedi ve ekledi: “Mezarlıkları beşerler ve tabiat için ortak ömür alanları olarak geliştirme stratejileri, sosyo-demografik altyapının yanı sıra mezarlık ziyaretlerinin nedenlerini de dikkate almalıdır.”

Mezarlıklar bazen kentsel alanlardaki en bozulmamış yerler olarak öne çıkıyor ve bu yüzden biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda odak noktası olabiliyorlar. 2019’da yapılan bir inceleme, beş kıtadan alınan dataları kullanarak bu toprakların rollerini inceledi ve mezarlıkların kıymetli bir muhafaza alanı rolüne sahip olduğunu, ekseriyetle ender ve jenerasyonu tükenmekte olan cinsler için muhafaza alanları vazifesi gördüğünü ortaya çıkardı.

Mezarlıklara yerleşen flora ve faunaya yönelik temel tehditlerin, otlak alanlarının azalması, biçme ve ağaç kesiti yoluyla ağırlaştırılmış arazi idaresi ve istilacı tiplerin ortaya çıkması olduğunu belirlediler. Bu meselelerden kaçınmak için mezarlıklara daha manevi bir bakış açısına dönüş öneriliyor.

Yazarlar, “mezarlıklarda muhafaza ve maneviyat sıkı bir biçimde iç içe geçtiğinden, bu sığınakların korunması, kutsal maneviyatın yine inşa edilmesiyle, mahallî halkın bu alanların doğal bedellerine olan ilgisinin artırılmasıyla ve tıpkı vakitte doğal flora ve fauna hayat alanları için uygun şartları sağlayan spesifik, odaklanmış bir idareyle sağlanabilir” diye belirtiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks