Menu

Microsoft çalışanlarına ChatGPT’yi neden yasakladı?

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, çalışanlarına ChatGPT’yi yasakladı.

admin 3 haftaönce 0

Microsoft, güvenlik tasaları nedeniyle OpenAI’nin ChatGPT’ye olan çalışan erişimini süreksiz olarak engelledi. CNBC tarafından başlangıçta bildirilen bu hareket, şirket aygıtlarının ChatGPT ve öbür AI hizmetlerine, Midjourney, Replika ve Canva üzere, erişimini kısa bir süreliğine sınırladı.

Microsoft, güvenlik ve data telaşlarını, ChatGPT’nin üçüncü taraf dış hizmet olduğunu belirterek, zımnilik ve güvenlik riskleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini münasebet gösterdi. Lakin bu kısıtlama kısa süreliydi ve Microsoft süratle erişimi geri yükledi, bunu büyük lisan modelleri için denetim sistemlerini test etme sırasında bir yanılgı olarak açıkladı.

Bu gelişme, Microsoft’un OpenAI’ye milyarlarca dolar yatırım yapmasına ve şirketle yakın bir işbirliği içinde olmasına karşın dikkat çekti. Microsoft, OpenAI’nin AI modellerini Bing Chat ve Bing Image Creator üzere eserlerine entegre etmiştir.

ChatGPT, 100 milyondan fazla kullanıcısıyla popülerlik kazandı, fakat hassas bilgilerin paylaşılma telaşları nedeniyle kullanımı eleştirildi. Samsung, Amazon ve Apple üzere birçok başka teknoloji şirketi, data güvenliği kaygıları nedeniyle çalışanların ChatGPT’ye erişimini yasaklamış yahut sınırlamıştır.

Microsoft çalışanlarına ChatGPT’yi neden yasakladı?

Bu süreksiz aksama karşın, Microsoft hala ChatGPT’yi desteklemekte ve bir Microsoft sözcüsü daha sonra CNBC’ye şunları belirterek açıklama yaptı: “Büyük lisan modelleri için uç nokta denetim sistemlerini test ediyorduk ve kazara tüm çalışanlar için açtık. Yanlışın farkına vardıktan kısa bir mühlet sonra hizmeti geri getirdik. Daha evvel belirttiğimiz üzere, çalışanları ve müşterileri daha yüksek seviyede saklılık ve güvenlik muhafazaları sunan Bing Chat Enterprise ve ChatGPT Enterprise üzere hizmetleri kullanmaya teşvik ediyoruz.”

Bu olay, bilhassa kurumsal ortamlarda güvenlik ve zımnilik telaşlarını ele almanın potansiyel yararlarını dengeleme zorluğunu vurguluyor.

OpenAI için de ağır bir hafta oldu, zira şirket en son AI modeli olan GPT-4 Turbo’yu tanıttı, Nisan 2023’e kadar olan bilgiye sahip ve çok daha büyük girişleri sürece yeteneğine sahip. Şirket ayrıyeten AI modellerini kullanan geliştiriciler için fiyatları düşürüyor.

OpenAI artık kodlama gerektirmeyen özel sohbet botları oluşturmayı kullanıcılara sağlıyor, ki bu şahsileştirilmiş AI sohbet botlarının yayılmasını genişletiyor. GPT Mağazası’nı tanıtarak yaratıcıların özel sohbet botlarını paylaşmasına ve potansiyel olarak para kazanmasına müsaade veriyor. OpenAI, AI araçlarını tek bir yerde sadeleştirerek kullanıcı tecrübesini kolaylaştırıyor. Ayrıyeten, telif hakkı ihlali ile ilgili türel savlara karşı müşterilerini savunacak.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks