Menu

Microsoft, en bedelli şirketler listesinde Apple’ı geçmeye çok yakın

Son bilgilere nazaran Microsoft, 2 yılı aşkın bir mühletin akabinde en kıymetli şirket olma yolunda Apple’I geride bırakmaya çok yakın görünüyor.

admin 2 ayönce 0

Son bilgilere nazaran Microsoft’un piyasa kıymeti 2.73 trilyon dolara yükselirken, Apple’ın bedeli 2.82 trilyon dolara geriledi. Bu da Microsoft’un, Apple’ın piyasa bedelinin yalnızca 90 milyar dolar gerisinde kalması manasına geliyor. Öteki bir deyişle Microsoft, Apple’ı geride bırakarak dünyanın en bedelli şirketi olmaya çok yakın bir pozisyonda.

Microsoft en son 17 Kasım 2021’de Apple’ı geride bırakmıştı. Market Watch tarafından belirtildiği üzere, o vakitten bu yana iki şirketin piyasa bedelleri ortasındaki fark hiç bu kadar küçük olmadı.

Microsoft, bilhassa yapay zeka ve oyunlar kelam konusu olduğunda sahiden düzgün durumda görünüyor. Yapay zeka açısından Microsoft, ChatGPT üzere eserleri şu anda büyük talep gören OpenAI için özel bir bulut sağlayıcı pozisyonunda. Oyun konusunda ise kısa bir mühlet evvel Activision Blizzard King’i satın almayı tamamladı ve Xbox Series X|S ve Xbox Game Pass sayesinde her geçen gün daha fazla popülerlik kazanıyor.

Apple ise son birkaç çeyrektir beklenildiği kadar güzel bir performans gösteremiyor. Artan rekabet ve makroekonomik faktörler nedeniyle eserlerine, bilhassa de Mac ve iPad aygıtlarına olan talep değerli ölçüde azalmış durumda. Sonuç olarak, şirket gelirlerinde yıldan yıla %5’lik bir düşüş gösteriyor. iPhone’lar ise, bilhassa iPhone 15’in yakaladığı popülerlik düşünüldüğünde, Apple’ın en büyük gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

Etiketler
– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks