Menu

Microsoft, Yapay Zeka Servisleri İçin Azure Maia ve Azure Cobalt İşlemcilerini Duyurdu

Azure Maia ve Azure Cobalt Özellikleri Neler?

admin 3 haftaönce 0

Microsoft, klasik Ignite konferansı sırasında yapay zeka iş yükleri için özel olarak üretilmiş iki çipi duyurdu. Bunlar yapay zeka vazifeleri ve üretken yapay zeka için Microsoft Azure Maia Yapay Zeka Hızlandırıcı ve Microsoft Cloud’daki genel gayeli bilgi süreç iş yükleri için bir ARM işlemci olan Microsoft Azure Cobalt.

Microsoft projenin ardındaki fikrin “silikondan servise kadar her şeyi” çağdaş yapay zeka talebini karşılayacak halde uyarlamak olduğunu söz ediyor. Microsoft, şirket içi çipler oluşturmanın yanı sıra yazılım, sunucu rafları ve soğutma sistemleri üzere öteki her şeyin yapay zeka iş yükleri için optimize edilmesini sağladı.

Microsoft, Azure Maia Yapay Zeka Hızlandırıcının bilhassa Azure donanım yığını için tasarlandığını ve “donanımın mutlak azamî kullanımını” sağladığını söylüyor. Azure Cobalt ise data merkezlerinde optimize edilmiş watt başına performans oranına sahip, bulutta lokal teklifler için güç açısından verimli bir ARM çipi.

Yeni çipleri mevcut data merkezi altyapısına yerleştirmek için Microsoft, sunucu raflarını tekrar tasarladı. Yeni işlemcilerin daha geniş kartlar gerektiği belirtilirken sıvı soğutma tahlilleri de uygulandı. Şirket, yeni yapay zeka odaklı işlemcilerini önümüzdeki yılın başında bilgi merkezlerine sunacak ve başlangıçta Microsoft Copilot ve Azure OpenAI Service’i güçlendirecek.

Microsoft, yapay zekaya yönelik özel silikonu piyasaya sürmenin yanı sıra, müşterilere daha fazla seçenek sunmak için başka üreticilerle iştiraklerini genişletiyor. Microsoft, NVIDIA H100 Tensor Core GPU’ları tarafından desteklenen yeni sanal makinelerin ön izlemesini başlattı. Ayrıyeten şirket, NVIDIA H200 Tensor Core ve AMD MI300X işlemcisini de benimsemeyi planlıyor. Bu eklemeler, orta ve yüksek düzeyli eğitim ve üretken yapay zeka için performans, güvenilirlik ve verimlilik getirecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

– Advertisement – LoL RP Oyuneks
Yazar

– Advertisement –
LoL RP Oyuneks